V Ríme zazneli zásadné slová o budúcnosti EÚ. Čo nás čaká?

    0
    Lídri dvadsaťosmičky a šéfovia európskych inštitúcií (Autor: Facebook)

    Krajiny EÚ – bez Británie, ktorá chce Úniu opustiť – sa v dnešnej deklarácii zaviazali “spolupracovať, rôznym tempom a intenzitou, kde to bude treba, a počas toho postupovať rovnakým smerom”. 

    Dôkazom praktického využívania tohto princípu v minulosti je napríklad Schengenská zóna voľného pohybu, pripomenula tlačová agentúra AP.

    “Jednotlivo by nás sily globálnej dynamiky obišli,” uviedli lídri v deklarácii. “Stáť spoločne je naša najlepšia šanca ako na nich vplývať a chrániť naše spoločné záujmy a hodnoty.”

    Deklarácia načrtla víziu budúcnosti EÚ, v ktorej sa členské krajiny môžu rozhodnúť pre užšiu spoluprácu v konkrétnych záležitostiach, umožňujúc skupinám či krajinám postupovať v integrácii rozdielnymi rýchlosťami.

    Členské krajiny budú podľa deklarácie pokračovať v rešpektovaní zmlúv a budú sa môcť pripojiť k snahám o užšej spolupráci neskôr.

    Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po stretnutí vyhlásil, že deklarácia demonštruje atmosféru narastajúceho optimizmu. 

    Deklarácia je podľa neho dobrým začiatkom pre širokú diskusiu o budúcnosti EÚ po odchode Británie. “To, čo sme dosiahli v dňoch pred Rímom – a v niekoľkých ostatných hodinách tu v Ríme – vyjadruje akúsi rodiacu sa optimistickú náladu – pretože na rozdiel od toho, čo sa predpokladalo, nedošlo k žiadnemu konfliktu, žiadnemu veľkému sporu medzi niekoľkými prípadnými cestami,” vyhlásil Juncker.

    Poľská premiérka Beata Szydlová po podpise deklarácie povedala, že nadišiel časť pripraviť v EÚ dobré projekty, “ktoré budú ďalším krokom pre nás vidieť rozvíjajúcu sa, jednotnú a šťastnú Európu,” citovala ju poľská tlačová agentúra PAP.

    - Reklama -