Miestne úrady mlčia, islamisti majú navrch. Reportáž zo „štvrte hrôzy“, kde promultikultúrna politika vraj zlyhala na celej čiare

    0
    Ilustračné foto: Moslimovia v Británii (Autor: ReproFoto: youtube)

    Hoci v samotnom Sparkbrooku žije len asi tridsaťtisíc obyvateľov a štvrť má pár kilometrov štvorcových, pochádza odtiaľ 26 z 269 džihádistov odsúdených v uplynulých niekoľkých rokoch vo Veľkej Británii za plánovanie teroristického útoku alebo jeho spáchanie. „Táto skutočnosť spochybňuje prevládajúci názor liberálov, že Sparkbrook je symbolom úspešne fungujúcej multikultúrnej spoločnosti,“ konštatuje ironicky britský denník.

    „V skutočnosti je Sparkbrook skôr symbolom paralelnej spoločnosti. V ulici s asi 150 bytmi by ste našli len zopár domácností, v ktorých žijú bieli Briti,“ referuje denník a pripomína nedávny škandál, ktorý v plnej nahote ukázal neschopnosť tamojších úradov. „Militantní moslimovia sa pokúsili infiltrovať do štátnych škôl a zaviesť v nich islamský program. Miestne úrady sa síce o celej záležitosti dozvedeli, ale z obáv, že ich obvinenia z rasizmu, radšej mlčali.“

    Mnohí však tvrdia, že labouristickí úradníci nekonali z nemenej závažného dôvodu. „Všeobecne platí, že labouristov volia práve moslimovia a ďalší príslušníci etnických menšín. A to nie je všetko. Pred niekoľkými týždňami musel odstúpiť tunajší člen rady Waseem Zaffar, ktorý nútil katolícku školu, aby nechala štvorročné dievčatko nosiť v triede islamský závoj. Pravidlá školy to zakazovali, ale Zaffar obviňoval vedenie vzdelávacej inštitúcie z porušovania zákona o rovnoprávnosti náboženstva.“

    Nakoniec sa však ukázalo, že štvorročné dievčatko pochádza zo Zaffarovej rodiny, a tridsaťpäťročný úradník musel odstúpiť zo svojej funkcie. „Nielen obyvatelia Birminghamu sa spätne čudujú, ako sa mohol tento človek vzhľadom na jeho kontroverznú minulosť vôbec dostať do tejto funkcie. V minulosti totiž označoval Izrael za teroristický štát a zúčastnil sa na propalestínskych demonštráciách. Ďalší člen rady zase v minulosti zorganizoval zhromaždenie, na ktorom sedeli moslimskí muži a ženy oddelene,“ píše Daily Mail.

    „Značná časť obyvateľov Sparkbrooku nehovorí po anglicky a na to, aby ste zistili, že tu bieli Briti tvoria menšinu, vám stačí len krátka prechádzka po Ladypool Road. V priestore sa nachádza karí reštaurácia, moslimské obchody. V blízkom okolí funguje dvadsaťdva mešít. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov vyzeralo toto miesto úplne inak, vtedy tu žili vďaka lacnému nájmu a blízkemu zamestnaniu hlavne írske rodiny.“

    Prví prisťahovalci z moslimského sveta začali prichádzať do Sparkbrooku v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa začal proces nekontrolovanej migrácie za vlády labouristov. Zmenu Sparkbrooku na vlastné oči sledoval podnikateľ Steve Mills, ktorý tam podniká od roku 1988. „Neďaleko sídlila firma, ktorá dodávala pivo do miestnych krčiem. O kúsok ďalej fungovalo mäsiarstvo a továreň, namiesto ktorej je dnes islamské komunitné centrum,“ pripomenul miestny podnikateľ.

    „Myslím si, že som posledný tunajší nemoslimský majiteľ obchodu,“ konštatuje päťdesiatštyriročný otec dvoch detí. V pamäti zalovil aj o rok mladší Jones. „Akoby to bolo včera, keď sa tu pred asi sedemnástimi rokmi vyrojila polícia a prišla si pre mladého moslima. Bolo to skutočne veľmi desivé,“ cituje Daily Mail Jonesa, ktorý hovorí o dnes 42-ročnom smutne preslávenom teroristovi Moinalovi Abedinovi.

    V roku 2002 bol tamojší obyvateľ Abedin odsúdený na dvadsať rokov väzenia. Podľa jedného jeho známeho ho teraz prepustili a pohybuje sa po uliciach Sparkbrooku. Abedin je jedným z dvadsiatich šiestich „sparkbrookovských“ teroristov. Ďalším je napríklad Irfan Khalid, ktorý bol v roku 2013 odsúdený na osemnásť rokov väzenia. V Sparkbrooku býval aj nezamestnaný otec štyroch detí a príjemca mesačných dávok vo výške 1 700 libier Parviz Khan, ktorý v roku 2007 sťal hlavu britskému vojakovi priamo na ulici.

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -