Sudcovské združenie žiada disciplinárne potrestať opozičného poslanca. Uhádnete, ktorého?

    0
    Prezident ZSS Juraj Sopoliga (Autor: TASR)

    Opozičný poslanec by mal byť postihnutý za jeho kritické výroky na adresu Krajského súdu v Bratislave a tiež sudkyne tohto súdu Ayše Pružinec Erenovej. Jeho vyhlásenia sú podľa názoru stavovskej sudcovskej organizácie znevažujúce, dehonestujú celé súdnictvo a neboli podložené žiadnymi pravdivými skutkovými tvrdeniami.

    Na rokovaní ústavnoprávneho výboru 9. februára Baránik uviedol, že kandidát na člena Súdnej rady Roman Huszár pochádza z bratislavského súdu, ktorý považuje za najskorumpovanejší na Slovenku.

    Ťažká prieťahárka

    V pléne parlamentu 7. februára vyhlásil, že sudkyňa Pružinec Erenová je „ťažká prieťahárka, ktorá rozhoduje veci tak, ako si to všetci neželáme, rozhoduje veci tým najotrasnejším spôsobom, je to osoba, ktorá je príslušníkom justičnej mafie, ktorá spôsobuje to, že na Slovensku nie je možné dosiahnuť spravodlivosť“.

    Takéto vyjadrenie je podľa ZSS urážkou konkrétnej sudkyne, a to nielen pre hanlivé označenie, ale aj nepravdivé tvrdenie. Šéfovi parlamentného výboru predložilo štatistiku jej činnosti za ostatné tri roky. Tri reštančné veci mala v roku 2014, v roku 2015 a 2016 žiadnu.

    „Je jednoznačné, že poslanec uvádza absolútne zavádzajúce informácie o tom, že má sudkyňa veľký počet reštančných vecí,“ píše sa v podnete.

    Výrok o tom, že sudkyňa je „ťažká prieťahárka“, ZSS považuje za účelový – snahu dosiahnuť jej výmenu v konkrétnom súdnom konaní na Okresnom súde Bratislava III, kde je poslanec ako advokát jednou zo strán sporu.

    Baránik už aj mal vzniesť námietku zaujatosti, ktorú odôvodnil práve výrokom na adresu sudkyne v parlamente. KS v Bratislave rozhoduje v spore o odvolaní voči verdiktu súdu prvého stupňa.

    „Uvedené prehlásenia sú deštruktívnym útokom, pred ktorým treba súdnu moc ochraňovať, ak sa má v štáte zabezpečiť efektívne a úspešné vykonávanie povinností nezávislým súdnictvom, ako garantom slobody, rešpektovania ľudských práv a nestrannej aplikácie právnych predpisov,“ zdôraznil prezident ZSS.

    „Je mi ľúto, ak som sa mojimi výrokmi dotkol sudcov, ktorí si to nezaslúžia,“ reagoval na podnet ZSS poslanec Baránik. 

    Odmietol, že bol pri vyhlásení na adresu sudkyne KS v Bratislave vedený vlastným prospechom.

    „Súvislosť s nejakým konkrétnym prípadom, o ktorom sa hovorí v podnete, som si v čase vynesenia uvedených výrokov vôbec neuvedomil, ale vychádzal som len zo všeobecných poznatkov,“ vysvetlil opozičný poslanec.

    Nevhodné osoby na najvyšších postoch

    „Som si vedomý skutočnosti, že príslušníci súdnej moci sa môžu cítiť dotknutí zovšeobecňujúcimi negatívnymi výrokmi o sudcoch. To ale je prirodzený následok stavu, v ktorom sa súdna moc nachádza ako dôsledok jednak odovzdania vedenia súdnictva absolútne nevhodným ľuďom, ktorí dlhodobo ničili charakter súdnej moci, ako aj skutočnosti, že súdna moc nikdy neprešla očistou od komunistických a iných nevhodných kádrov,“ uviedol Baránik.

    Takéto nevhodné osoby sa podľa poslanca naopak etablovali na najvyšších postoch tak, aby mohli zohrávať kľúčovú rolu v udržiavaní neprávneho štátu. Za takéhoto stavu považuje za prirodzené, že Krajský súd v Bratislave je ako súd príslušný pre rozhodujúcu časť oligarchov a štátnych inštitúcií kľúčový pre ovládnutie tými, ktorí si neželajú právny štát, ale štát, ktorý slúži im samotným.

    - Reklama -