Na mimovládky, ktoré pomáhajú migrantom, sa valí kritika z nečakaných úst

    0
    Utečenci sedia na lodi počas záchrannej akcie rybárov (Autor: TASR)

     V dnes zverejnenom rozhovore pre nemecký denník Die Welt, z ktorého citujú viaceré európske médiá, Leggeri žiada prehodnotiť súčasný stav záchranných operácií v Stredomorí. Upozornil, že až 40 percent akcií na záchranu utečencov v ohrození vykonávajú súkromné plavidlá, a nie lode medzinárodných misií rozmiestnených v tejto oblasti.

    “Musíme zabrániť podporovaniu činnosti zločineckých sietí a pašerákov v Líbyi a zachytávať migrantov čoraz viac v blízkosti líbyjského pobrežia,” uviedol šéf Frontexu. Pripomenul, že súčasná stratégia vedie pašerákov k prepĺňaniu nevhodných lodí bez toho, aby migrantom poskytli dostatok paliva a pitnej vody.

    Leggeri svoju kritiku zameral priamo na aktivity mimovládnych organizácií (bez toho, aby ich menoval), ktoré sa pohybujú aj vo výsostných líbyjských vodách. Lode EÚ v rámci misie Sophia môžu zasahovať len v medzinárodných vodách alebo v blízkosti talianskeho a gréckeho pobrežia, nemajú však mandát zasahovať v blízkosti Líbye. Podľa jeho slov tieto organizácie nedostatočne spolupracujú s európskymi bezpečnostnými orgánmi a neposkytujú im informácie o pašeráckych sieťach, ktoré sa dozvedajú počas rozhovorov so zachránenými migrantmi a ktoré by mohli viesť k policajnému vyšetrovaniu.

    Agentúra Frontex vo svojej správe z decembra poukázala na možnosť nekalej spolupráce medzi mimovládnymi organizáciami a sieťami pašerákov ľudí, ktorí lode nezávislých organizácií vnímajú ako “taxíky” pre migrantov v núdzovej situácii na mori. Na túto kritiku ostro zareagovala organizácie Lekári bez hraníc, ktorá upozornila, že jej humanitárne akcie nie sú “príčinou, ale reakciou” na migračnú krízu, a vyzvala EÚ a Frontex, aby znížili počet úmrtí migrantov na mori.

    - Reklama -