Nečakajme, že príde stredopravý Smer so 40 percentami, myslí si Grendel. Toto povedal k Lipšicovmu návratu do politiky

    0
    Gábor Grendel (Autor: Facebook / OĽaNO)

    Bývalý novinár Grendel mal počas rozhovoru viaceré ironické poznámky k prepisu jeho SMS komunikácie s novinármi, na ktorú poukázal kontroverzný podnikateľ Marián Kočner. „Celé Slovensko vie, že ja mám s novinármi dobré vzťahy,“ reagoval Grendel s humorom a doplnil, že v mediálnom prostredí sa cíti „tak trochu doma“.

    K rovnakej téme sa Grendel vrátil aj pri otázke o vraj nie veľkom mediálnom priestore, ktorý dostáva opozícia. „Je to na našej šikovnosti, aké témy budeme otvárať, akou formou, aby sme mediálny priestor vybojovali. Ja som to skúšal cez esemesky, ale nepomohli.“

    Predseda výboru na kontrolu činnosti SIS verí, že na Slovensku dôjde po najbližších voľbách k zmene. „Vždy hovorím, že Slovensko prechádza nejakými obdobiami. Vláda, ktorá prišla po Mečiarovi, bola vykúpením pre Slovensko a znamenala zmenu – napriek tomu, že bola mimoriadne komplikovaná.“ Grendel poznamenal, že vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda sa v roku 1998 musel dohodnúť s ľavicovou SDĽ, ktorá predtým kolaborovala s HZDS, s nečitateľnou SOP či s SMK.

    „Pre mňa je kľúčová veta, aby Smer skončil v opozícii. Prídu lepšie časy. Nečakajme, že príde stredopravý Smer, ktorý bude mať 40 percent a napraví všetko od súdnictva cez zdravotníctvo. Nežijeme v ideálnom svete. Myslím si, že trend je jasný, Smer klesá a príde čas, keď príde iná koaličná vláda, ako je tá súčasná. O tom som presvedčený.“

    Podľa Grendela súčasná vládna zostava vydrží celé funkčné obdobie. „Nemám krištáľovú guľu, vždy sa môže všeličo udiať. Zatiaľ to (rozpad vlády, pozn. red.) považujem skôr za nepravdepodobné, momentálne to nie je v záujme Smeru, SNS ani Mostu.“

    O NOVU sa nebojí

    Grendel je podpredseda politickej strany NOVA, ktorá sa pred voľbami spojila s Matovičovým OĽaNO a momentálne sa už o nej veľa ako o samostatnom subjekte nehovorí. „Súvisí to trocha s tým, ako dokážeme získavať mediálny priestor. Dnes to nie je jednoduché, obzvlášť po odchode Daniela Lipšica z národnej rady. O NOVU sa však v tejto chvíli vôbec nebojím,“ hovorí Grendel a vysvetľuje, že strana má 1 200 členov a sympatizantov, komunálnych politikov či Janu Žitňanskú, ktorá sa „mimoriadne venuje svojej práci v Európskom parlamente“. Žitňanskej agendou je pomoc pre zdravotne znevýhodnených.

    Lídrom NOVY je stále Daniel Lipšic, ktorý sa po smrteľnej dopravnej nehode vzdal poslaneckého mandátu a stiahol sa z politiky. Práve Grendel patrí medzi Lipšicových najbližších spolupracovníkov a niektorí od neho očakávajú, že ho prehovorí na návrat do politiky. Vráti sa teda bývalý minister spravodlivosti a vnútra do politiky?

    „To je vec, na ktorú dnes neviem odpovedať. Myslím si, že ani on nevie pri najlepšej vôli, či sa ešte vráti, kedy, akou formou. Tá nešťastná nehoda, ktorá sa stala, by otriasla každým z nás. Ktovie, ako by sme sa s tým vyrovnali,“ reagoval Grendel a tradične zložil Lipšicovi kompliment, „mám pocit, že v tom súčasnom parlamente bol taký posledný klasický politik v dobrom slova zmysle. Mal aj vzdelanie, čítal politiku veľmi dobre a vedel vždy pohotovo reagovať.“

    Grendel v rámci interview nevylúčil svoju budúcoročnú kandidatúru na post starostu bratislavského Starého Mesta. V predchádzajúcich voľbách prehral veľmi tesne, o 26 hlasov s Radoslavom Števčíkom. Podľa vlastných slov nepočul podobnú otázku prvýkrát a pociťuje nespokojnosť u Staromešťanov so súčasným vedením.  „Ale ak som sa v politike naučil jednu vec, tak to je tá, že neviete, čo bude o hodinu,“ uviedol Grendel.

    - Reklama -