Politico: Teraz sa to v Európe začne sypať. Brusel nič nezmôže

    0
    Stretnutie euroskeptickej protiimigračnej frakcie Európa slobody a národov vo Viedni (Autor: Lukáš Petřík)

    Tim King z Politico.eu tvrdí, že keby proti Trumpovi nestála Hillary Clintonová, možno by vyzeral výsledok prezidentských volieb inak. Víťazstvo republikánskeho kandidáta chápe ako pokračovanie toho, čo sa začalo v júni pri hlasovaní o Brexite. „Vo Veľkej Británii napomohla vzostupu protieurópskych nálad samotná vláda, ktorá umožnila usporiadať referendum. V iných západoeurópskych krajinách sa euroskeptici na pomoc od vlády spoľahnúť nemôžu,“ myslí si King.

    Politici v Bruseli sa obávajú, že víťazstvo Trumpa by mohlo povzbudiť mnohé euroskeptické hnutia po celej Európe. King sa však domnieva, že ich ďalší vzostup nie je nevyhnutný a že všetko bude závisieť od aktuálnej politickej situácie v jednotlivých štátoch. „Vo Francúzsku bude záležať na tom, či sa dokážu ostatné politické strany spojiť. Ak áno, tak Marine Le Penovej nepomôže ani jej predpokladaný postup do 2. kola prezidentských volieb.“

    Zaujímavé bude podľa Kinga sledovať aj situáciu v Španielsku, kde síce vládne stredopravicová vláda Mariana Rajoya, ale ľavicové protestné hnutie Podemos a Zjednotená ľavica majú teraz viac ako 20 % a nová Občianska strana 13 %. „Rajoy síce vzišiel z volieb víťazne, ale jeho postavenie je veľmi krehké,“ podotýka King a poukazuje ďalej na situáciu v Nemecku, kde v ostatných mesiacoch dosiahla Alternatíva pre Nemecko (AfD) niekoľko pozoruhodných úspechov na úkor CDU.

    „Aj napriek úspechu v spolkových voľbách nemožno očakávať, že by sa z AfD stala v blízkej budúcnosti vládna strana. Vládne strany CDU a SPD sú aj naďalej schopné a ochotné uzatvárať spoločné koalície, a AfD si tak bude musieť na prevzatie moci ešte počkať,“ myslí si King a dodáva, že malým protestným stranám nahráva aj systém financovania v Európskom parlamente. „Národný front bol síce obvinený z toho, že za peniaze financoval svoju národnú kampaň, ale inak využívajú protestné strany systém, ktorý zaviedli do praxe zabehnuté strany, podľa legálnych postupov.“

    V závere svojho textu King konštatuje, že do Európskeho parlamentu sa dostalo mnoho protestných strán, ktoré sú schopné vytvoriť vplyvnú frakciu. „S víťazstvom Donalda Trumpa môže v najbližších mesiacoch Brusel očakávať od Wildersa, Le Penovej a ďalších euroskeptikov ešte hlasnejšie výčitky na svoju adresu. EÚ proti tomu však nič nezmôže, pretože jej úlohou je rešpektovať demokratické rozhodnutia voličov. Budúcnosť EÚ tak spočíva viac ako inokedy na volebnom zápolení jednotlivých strán v každom členskom štáte.“

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -