pondelok, 2 augusta, 2021
23.6 C
Bratislava
ÚvodArénaIslam je naša budúcnosť. Zásadné rokovanie pobočníkov Merkelovej a zástupcov moslimov

Islam je naša budúcnosť. Zásadné rokovanie pobočníkov Merkelovej a zástupcov moslimov

Konferencia o islame sa prvýkrát konala v roku 2006 z iniciatívy terajšieho ministra financií a vtedajšieho ministra vnútra Wolfganga Schäubleho, ktorého cieľom bolo vytvoriť nestrannú platformu pre dialóg medzi predstaviteľmi nemeckého národa a islamského náboženstva. „Islam je súčasťou Nemecka a súčasťou Európy; je súčasťou našej prítomnosti, súčasťou našej budúcnosti,“ uviedol Schäuble v úvode konferencie.

Podľa predsedu kurdskej komunity v Nemecku Aliho Ertan Topraka má konferencia za sebou pohnutú históriu. Dokonca skôr prispieva k vzájomnému odcudzeniu, čím tak úplne popiera svoju základnú funkciu.

Podľa súčasného šéfa konferencie, ministra vnútra Thomasa de Maizière, je však vidieť jasný pozitívny vplyv. „Dosiahli sme mnohé, skonštatoval s tým, že Konferencia o islame bola vždy iniciátorom mnohých pozitívnych zmien, medzi ktoré radí napríklad výučbu náboženstva na školách či profesúru islamskej teológie na univerzitách.

Celý text tu.

Zásadným problémom Konferencie o islame je podľa Centrálnej rady moslimov v Nemecku hlavne skutočnosť, že koná iba s veľmi obmedzeným okruhom islamských organizácií, čo je skutočnosť, ktorá sa zmenila v priebehu jej existencie.

Myslím si, že Konferencia o islame nijako nepomáha tým, že obmedzuje svoj kontakt s moslimami len na asociácie, ktoré reprezentujú približne 15 % z nich, poznamenala berlínska právnička kurdského pôvodu Seyran Atesová.

Bola by to skvelá príležitosť na zahrnutie organizácií zastupujúcich migrantov v snahe lepšie sa postaviť k súčasnému riešeniu utečeneckého problému, poznamenal predseda tureckej komunity v Nemecku Gokay Sofuoglu, ktorý má čiastočne rovnaký názor ako Atesová, že konferencia by mala rozšíriť svoje pole pôsobnosti. Kritizoval som fakt, že ide o čisto nemeckú Konferenciu o islame, keď to, čo potrebujeme, je európska konferencia, dodal.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,710 +6 Dnes Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,564 Infikovaných 606 Last updated: 2. augusta 2021 - 14:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -