Mocný muž EÚ zaútočil z novín na Orbána a pridal veľké varovanie pred Trumpom

    0
    Bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz (Autor: SITA)

    Za najvážnejšie problémy označuje Schulz Brexit, nezamestnanosť mladých Európanov, pomalý ekonomický rast a aj údajné „renacionalizačné“ snahy poľskej a maďarskej vlády. „Skutočne stojíme na historickej križovatke. Narastá počet ľudí, ktorí napádajú vývoj Európskej únie v ostatných desaťročiach. Želajú si návrat k národným štátom a mne osobne súčasná situácia pripomína medzivojnové obdobie minulého storočia. Nemôžeme dovoliť, aby títo démoni opäť ožili.“

    Schulz síce nesúhlasí s názorom luxemburského ministra zahraničia Jeana Asselborna, ktorý vyzval na vylúčenie Maďarska z Európskej únie, ale pripomína, že aj on je k osobe maďarského premiéra Viktora Orbána značne kritický. „Nemôže ďalej znevažovať svojich kolegov v EÚ. To nie je spôsob, ako by sme sa k sebe mali správať. Požadujeme solidaritu v oblasti migračnej politiky, rovnako ako v prípade štrukturálnych fondov, z ktorých Maďarsko dlhé roky profituje.“

    „Nie je možné, aby niektoré krajiny požadovali od ostatných finančnú solidaritu a potom odmietali byť samy solidárne. Čoskoro sa začne proces revízie rozpočtu EÚ a určite tam prebehne debata, či by mala byť poskytnutá väčšia finančná podpora krajinám, ktoré v otázke utečencov neprejavili dostatočnú solidaritu,“ konštatoval s ľahkou vyhrážkou Schulz a vyjadril sa ďalej nečakane priamočiaro k možnému víťazstvu republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách.

    „Keby Trump v novembri uspel, bol by to problém nielen pre Európsku úniu, ale pre celý svet. On nemá potrebné znalosti na to, aby mohol zasadnúť do Bieleho domu. Prezidentská funkcia si vyžaduje najvyššiu mieru zodpovednosti. Obávam sa navyše, že môže inšpirovať aj ďalších svojich nasledovníkov na európskom kontinente. Aj preto dúfam, že nakoniec v amerických prezidentských voľbách zvíťazí demokratická kandidátka Hillary Clintonová.“

    V závere rozhovoru predseda Európskeho parlamentu pripustil, že by rád vo svojej funkcii zotrval, hoci podľa dohodnutých pravidiel by ho mal 17. januára 2017 nahradiť kandidát konzervatívneho bloku. „Moju prácu v parlamente oceňujú nielen moji kolegovia zo sociálnej demokracie, ale aj konzervatívci. Napokon prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker a mnohí ďalší ma podporujú.“

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -