utorok, 11 mája, 2021
27 C
Bratislava
Úvod Aréna Do Európskej únie bez víz? Pred Kosovom je už len posledná prekážka....

Do Európskej únie bez víz? Pred Kosovom je už len posledná prekážka. Ale zato zásadná

Prijatie tohto zákona je poslednou prekážkou Kosova pred dohodou o cestovaní jeho občanov do štátov Európskej únie bez víz. Podľa správ miestnych médií jeden z opozičných poslancov už podľa zaužívanej praxe priamo počas rokovania v parlamente otvoril nádobu so slzotvorným plynom. Zákonodarný zbor mal hlasovať o spornej dohode o vymedzení hranice s Čiernou Horou. Rokovanie neskôr pokračovalo.

Predseda parlamentu Kadri Veseli napokon dnes ohlásil, že termín hlasovania o spornom zákone odložili na 1. septembra. Pôvodne sa záverečné hlasovanie malo konať tento štvrtok, opozícia však naplánovala protest priamo v budove parlamentu, ako aj pred samotným sídlom zákonodarného zboru.

Opozícia v Kosove od septembra minulého roka opakovane narušovala zasadnutia parlamentu vypúšťaním slzotvorného plynu v rokovacej sále. Jej demonštrácie pred budovou často prerastali do násilných zrážok s políciou.

Dôvodom protestov bolo odmietanie dohody Prištiny s Belehradom ohľadne srbskej menšiny v Kosove i dohody o vytýčení hraníc s Čiernou Horou. Dohodu o vytýčení hraníc s Čiernou Horou schválila kosovská vláda aj napriek nesúhlasu opozície 4. augusta. Proces jej schvaľovania pokračuje v parlamente. Vymedzenie hraníc s Čiernou Horou patrí k podmienkam Európskej únie na zavedenie bezvízového režimu s Kosovom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 +350 Dnes Úmrtí 12,077 +26 Dnes Uzdravení 368,447 Infikovaných 5,612 Last updated: 11. mája 2021 - 19:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -