Ľavicový britský denník si zúfa: Brexit spôsobil politickú aj ústavnú krízu

    0
    Zástava EÚ a britská zástava pred Európskym domom v Londýne (Autor: TASR)

    Denník poukazuje na prepad libry, ktorá je teraz voči doláru na svojom 31-ročnom minime. „Reakcia akciových trhov na rozhodnutie voličov v britskom referende však nie je žiadnym prekvapením. Trhy ani nečakali na konečné vyhlásenie výsledkov a libra klesala ešte pred východom slnka,“ uvádza The Guardian a poukazuje na vyhlásenie „legendárneho špekulanta“ Georga Sorosa, ktorý predpovedal, že po prípadnom Brexite čaká libru „čierny piatok“ a oslabenie až o 20 %.

    „Môžeme očakávať, že Bank of England (centrálna banka Veľkej Británie, pozn. red.) podnikne kvôli upokojeniu trhu konkrétne opatrenia. Prijatie určitých opatrení sa očakáva aj od ministerstva financií. To však môže byť v krátkodobom horizonte značne komplikované, pretože pomerne dramatická reakcia trhu na výsledky referenda je ovplyvnená štyrmi kľúčovými faktormi,“ píše britský denník a za prvý faktor označuje politickú krízu. „Premiér David Cameron prežije referendum len ťažko.“

    „Minister financií George Osborne hrozil, že ak voliči neposlúchnu jeho varovania a odhlasujú Brexit, príde na rad úsporný rozpočet. Je však nepravdepodobné, že v svojej funkcii zotrvá tak dlho, aby bol schopný ho pretlačiť,“ usudzuje britský denník a ako druhý dôvod uvádza okrem politickej aj ústavnú krízu. „Škótsko hlasovalo jednoznačne za EÚ, zatiaľ čo Angličania za Brexit. Škótska národná rada bude v blízkej budúcnosti určite vyžadovať ďalšie referendum, aby mohlo nezávislé Škótsko zostať v EÚ.“

    Ako tretí dôvod uvádza The Guardian obrovský dopad Brexitu na celú Európu. „Výsledky britského referenda povzbudia ďalšie separatistické hnutia na celom kontinente a v najbližších mesiacoch môže dôjsť k ďalšiemu konaniu referend. Negatívny dopad môže čakať aj eurozóna, ktorá sa len tak-tak zachránila, keď Grécko nakoniec zostalo súčasťou menovej únie. Libra bude v každom prípade klesať predovšetkým voči doláru než voči oslabenému euru,“ podotýka denník.

    „Kľúčové bude aj to, aký typ dohody bude teraz upravovať vzťah medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou. Zostane naša krajina súčasťou jednotného trhu aj napriek tomu, že by tak musela akceptovať voľný pohyb pracovných síl? Alebo sa vláda rozhodne pre kompletný odchod, čo jej dá voľnejšiu ruku v oblasti imigračnej politiky?“ pýta sa The Guardian a výsledok referenda hodnotí ako stret medzi bohatými a chudobnejšími vrstvami. „Pre chudobnejších Britov išlo o vyjadrenie protestného hlasu. Naša krajina je rozdelená geograficky, podľa majetku a podľa tried.“

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU

    - Reklama -