Áno pre politický radikalizmus. Prečo? Lebo v minulosti už bol užitočný, píše komentátor

    0
    Protest občanov pred bytom premiéra Roberta Fica (Autor: Peter Števkov)

    Dag Daniš vo svojom komentári pre Aktuality.sk pripomína, že takéto protesty, ako sa uskutočnili v pondelok pred Bonaparte, sme videli predtým v Košiciach počas kauzy Paška a boli užitočné. Rovnako je to podľa neho aj teraz: „Keď verejný tlak a verejný hnev politici ignorujú, treba pritvrdiť. A demonštrovať silu priamo na ulici. Alebo na mieste činu(Bonaparte),“ píše a pokračuje, „dôležité je len udržať vášne davu na uzde – a nedopustiť nijaké násilnosti.“

    Pondelková demonštrácia pred Bonaparte podľa Daniša priniesla čas na tému, „či je prípustný politický radikalizmus. Nie extrémizmus. Radikalizmus“. Jeho odpoveď je jasná a stručná: „Áno. Dozrel čas.“ Ako jeden z argumentov používa slová hlavy štátu Andreja Kisku, ktorý počas prednášania správy o republike v parlamente minulý týždeň povedal: „Ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať veľmi vážne následky.“

    Daniš vidí tri riešenia situácie. Prvým je, že skloníme hlavy, necháme to tak a zvykneme si, že to takto bude stále. Druhou je presný opak, že neskloníme hlavy, nenecháme to tak a nezvykneme si. „Namiesto toho ukážeme hnev. Radikálny – v preklade dôsledný – odpor. A silu (reálnu silu, nie násilie, ktoré je prejavom slabosti),“ približuje a dodáva tretiu možnosť, a to, že sa bezradne prikrčíme a budeme čakať, kým sa naplnia slová prezidenta, pred ktorými varoval. „Lebo hnev verejnosti (ak je ignorovaný) sa môže rýchlo zmeniť na zúrivosť,“ dodal.

    - Reklama -