Kollárovci vytiahli do boja proti čiernym stavbám. Ich návrh je nekompromisný

    0
    Poslanci NR SR za stranu Sme rodina, zľava: Peter Pčolinský, Milan Krajniak a Boris Kollár (Autor: SITA)

    Odstránenie stavby, s výnimkou inžinierskych, má podľa právnej normy nariadiť stavebný úrad na návrh vlastníka pozemku alebo obce. Ak vinník stavbu do desiatich dní neodstráni, má to na jeho náklady bezodkladne urobiť stavebný úrad, ktorý rozhodnutie vydal.

    V prípade, ak by nebolo možné zistiť vlastníka stavby, stavebný úrad má mať povinnosť nariadiť odstránenie čiernej stavby príslušnej obci. “Cieľom navrhnutej novely je zásadným spôsobom zamedziť rozširovaniu čiernych stavieb a objektov na cudzích pozemkoch,” vysvetľujú poslanci Sme rodina.

    Pokusy riešiť problematiku čiernych stavieb sa v parlamente objavili aj v minulosti. Posledný bol minulý rok, keď vtedajší minister výstavby Ján Počiatek (Smer-SD) predložil úplne nový stavebný zákon, ktorý mal riešiť aj odstránenie tisícok čiernych stavieb po celom Slovensku. V septembri 2015 však Počiatek svoj návrh z parlamentu stiahol. Urobil tak po tom, ako ho kritizovali viacerí opoziční poslanci a predkladali k právnej norme pozmeňujúce návrhy.

    V septembri 2013 zase parlament odmietol návrh vtedajších opozičných poslancov SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka a Viliama Novotného, ktorý bol podobný, aký predložilo hnutie Sme rodina. Aj Kaník a Novotný chceli, aby stavby, s výnimkou inžinierskych, búral stavebný úrad na žiadosť vlastníka pozemku. Samotné búranie mal platiť majiteľ alebo nájomca stavby či objektu.

    - Reklama -