Roman Bednár: Paríž a jeho hviezdy – autentický príbeh na pokračovanie; 102. pokračovanie

0
Teroristické útoky v Paríži (Autor: SITA)

Druhý týždeň ich pobytu v krajine pod Olympom sa chýlil ku koncu a dnešný deň venovali návšteve aténskeho prístavu Pirea. Pireus je samostatným mestom, ktoré malo v tom čase takmer štvrť milión obyvateľov. Je najväčším gréckym prístavom a dôležitým priemyselným centrom krajiny. Časť mesta sa vypína na pahorku, ktorý sa týči nad prístavom a bola tam objavené sídlisko z obdobia neolitiku.

Bol to slávny Themystokles, ktorý dal v piatom storočí pred naším letopočtom prebudovať tento prirodzený prístav, ktorý vytvorila príroda, na vojenský námorný prístav Atén. Okrem toho dal obohnať celé mesto vysokým múrom, ktorý mal – ako nás informuje povestný antický historik Thukydides – dĺžku desať a pol kilometra. Odvtedy význam Pirea rýchlo narastal. Neskôr dal potom Perikles prepojiť Pireus s Aténami takzvaným dlhým múrom.    

Pireus bol vybudovaný tak, že všetky jeho ulice sa pretínali pod pravým uhlom.

Po dobytí Pirea a po jeho zničení rímskym vojvodcom  Sullom  v 1. storočí pr. n.l. stratilo mesto svoj pôvodný význam a nadobudlo ho opäť až niekedy v 19. storočí. V stredoveku sa stalo známe pod menom Porta Leone. Tento názov dostalo podľa dvoch mramorových levov, ktoré strážili vchod  do prístavu a boli umiestnené na jeho protiľahlých stranách. 

Ginette a Denis sa mohli sa tam dostať autobusom alebo metrom. Rozhodli sa pre druhú možnosť.

Denis bol už plný napätého očakávania. Toto mesto mal v mysli od útleho detstva, keď ešte žil v komunistickom Československu a vždy keď v rádii počul svoju obľúbenú pesničku Deti z Pirea, v podaní Meliny Mercouri, tak si vo fantázii vymaľovával, ako asi može ďaleký Pireus vyzerať. 

Teraz bol už veľmi zvedavý, ako vyzerá naozaj a či sa aspoň trochu zhoduje s tým mestom, ako si ho v detstve vysníval.

Pokračovanie nasleduje.

Roman Bednár
Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na www.roman-bednar.com.

- Reklama -