Brusel je znepokojený zámerom zaviesť kontroly na rakúsko-talianskej hranici

    0
    Zástavy Rakúska a Európskej únie (Autor: SITA)

    Podľa hovorkyne, na ktorú sa odvoláva agentúra APA, sleduje Brusel túto záležitosť zatiaľ iba prostredníctvom médií. V prípade, že Viedeň zverejnené zámery naozaj uskutoční, EK bude jej postup vážne“ skúmať. Konkrétny význam týchto slov hovorkyňa nevysvetlila.

    Európska komisia označila Brenner za symbol slobody v EÚ a schengenskej zóne, pričom zdôraznila, že opätovné zavedenie hraničných kontrol musí byť v každom prípade iba výnimočným a primeraným opatrením. Komisár EÚ pre vnútorné záležitosti Dimitris Avramopulos by mal v danej záležitosti ešte dnes nadviazať kontakt s rakúskym ministerstvom vnútra.

    Rakúska polícia oznámila dnes začatie výstavby nových zariadení na hlavnom hraničnom priechode medzi Rakúskom a Talianskom, kde sa v najbližších mesiacoch očakáva nápor migrantov v súvislosti s uzatvorením tzv. balkánskej trasy. Robotníci majú začať s betónovaním základov budúcej registračnej haly, bariér a iných stavieb v Brennerskom priesmyku, kadiaľ prechádza diaľnica, dvojpruhová štátna cesta a železnica.

    Hovorkyňa EK, ktorú cituje APA, sa tiež vyjadrila, že v súčasnosti nie je sú žiadne náznaky, že by sa migračné prúdy presúvali z Grécka smerom na Taliansko.

    Správy o výstavbe prvej časti hraničného plota v Brenneri vyvolali rozruch v Taliansku, kde štátny tajomník pre európske otázky Sandro Gozi opätovne apeloval na rakúsku vládu, aby od plánovaných opatrení upustila. Rozdelenie tohto priesmyku bariérou by Taliani považovali za vážnu chybu“ a porušenie európskych predpisov.

    Rakúsky kancelár Werner Faymann po dnešnom zasadnutí vlády obhajoval sprísňovanie režimu v Brenneri, rovnako ako aj sprísňovanie azylového práva v Rakúsku slovami, že aj keď by si mnohé z toho neželal, ide o potrebné a správne rozhodnutia, informuje stanica ORF.

    - Reklama -