Cameron ukončil tajnosti a priznal, že mal akcie v otcovej firme. Teraz som už čistý. Aj manželka a deti, prehlasuje na všetky strany

    0
    Britiský premiér David Cameron (Autor: SITA)

    “Vlastnili sme 5000 akcií v investičnom truste Blairmore, ktoré sme v januári 2010 predali. Ich hodnota bola okolo 30.000 libier,” uviedol pre spravodajskú televíziu ITV britský premiér. Zaplatil som daň z dividend. Mal som z toho zisk, ale nie taký vysoký, aby som bol povinný zaplatiť daň z kapitálových príjmov,” dodal Cameron. 

    Cameronov nebohý otec Ian bol jedným z desaťtisícov ľudí, ktorých meno figuruje vo zverejnených dokumentoch panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca. Tá mala spoločnostiam a jednotlivcom pomáhať obchádzať daňové zákony, prípadne legalizovať výnosy z trestnej činnosti prostredníctvom tzv. daňových rajov. Cameronov hovorca v utorok vyhlásil, že ani premiér, ani jeho manželka či deti v súčasnosti z nijakých offshorových fondov neprofitujú. 

    Šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn vyzval v ten istý deň na nezávislé vyšetrenie majetkových pomerov všetkých Britov spájaných s firmami založenými v daňových rajoch, a to vrátane rodiny Davida Camerona. 

    Kauza Panama Papers (Panamské dokumenty) je považovaná za doteraz najväčší únik tajných informácií. Objemom dát – 11,5 miliónov dokumentov a 2,6 terabytov dát z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca – predbehla aj aféru WikiLeaks či kauzu Edwarda Snowdena. 

    Uniknuté dokumenty sa na verejnosť dostali prostredníctvom nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ). 

    - Reklama -