Vo vzťahoch s Čínou je čo zlepšovať. A tá ekonomika… Majer si nemyslí, že by u nás boli také protesty ako v Česku

    0
    Čínsky prezident Si Ťin-pching a prezident Česka Miloš Zeman (Autor: SITA)

    Si Ťin-pching pricestoval do Prahy v pondelok na trojdňovú návštevu, čo vyvolalo mnohé protesty. Majer pripomenul, že čínsky prezident Chu Ťin-tchao navštívil Bratislavu v júni 2009. Boli tu protesty pred Prezidentským palácom, stretlo sa to aj s mediálnou nevôľou,“ skonštatoval Majer s tým, že si myslí, že istá forma protestu by sa na Slovensku objavila, ale zdôrazňuje kontext týchto dvoch návštev.

    Majer pripomenul, že návšteva čínskeho prezidenta v ČR nadväzuje na predchádzajúce procesy, ktoré sa v rámci česko-čínskych vzťahov uskutočňovali. Medzi to patria isté biznisové vzťahy smerom k Číne, isté pochybnosti o tom, aký pôvod investície majú, pochybnosti na českej strane, že akí ľudia sú do obchodu zapojení, pochybnosti o úlohe prezidenta a o jeho vyjadreniach. Ten kontext je širší a dnes taký na Slovensku nie je,“ upozornil s tým, že istá forma protestu by sa na Slovensku pravdepodobne uskutočnila, lebo tu existuje skupina ľudí, ktorá citlivo vníma konanie čínskej vlády v otázke ľudských práv a slobôd.

    Vzájomné vzťahy Slovenska a Číny podľa Majera závisia aj od toho, akým spôsobom sa vyvíja politická situácia na Slovensku, čiže aké je zameranie vlád a jednotlivých politikov. Za posledné roky, počas vlád Roberta Fica, sa vzťahy pomerne zintenzívňovali tak na politickej, ako aj na ekonomickej úrovni,“ priblížil. Dodal ale, že na druhej strane to znamená aj vyhýbanie sa politicky citlivým témam, ako je otázka jednotnej Číny či ochrana ľudských práv. Hoci naše bilaterálne vzťahy nie sú zaťažené niečím negatívnym, Majer vidí priestor na zlepšenie ekonomických vzťahov. Priestor vidí v ďalšom rozvíjaní slovenského exportu do Číny v oblasti automobilového, strojárenského a chemického priemyslu, ale aj v oblastiach vzdelávania či výskumu. Ak sa bavíme o širšej spolupráci, je možné rozvinúť spoluprácu v oblasti elektrotechniky, v oblasti IT. Slovensko má potenciál z hľadiska ľudského, toho know-how,“ uzatvoril Majer.

    - Reklama -