štvrtok, 9 decembra, 2021
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaVeľká „zlá“ Čína. A má poradca prezidenta Kisku alzheimera? Poriadne štipľavý komentár...

Veľká „zlá“ Čína. A má poradca prezidenta Kisku alzheimera? Poriadne štipľavý komentár Jozefa Hrabinu

Rozprávka o strnulosti, nepochopení a zadubenosti západných (vrátane našich) elít voči Číne má dve strany mince. Jednou je ozajstná hlúposť prúdiaca z Prezidentského paláca v Bratislave a druhou je chronické pokrytectvo západných elít, ktoré síce Čínu s obľubou odsudzujú, no priame zahraničné investície do celého sveta boli podľa Čínskeho štatistického úradu v roku 2014 až 123 miliárd USD (109 miliárd eur) a burzové investície v hodnote 882 mld. USD (779 miliárd eur). Čo sa týka Európy, ide o sumu 10,8 miliardy USD (9,54 miliardy eur), čo je takmer dvojnásobný nárast oproti roku 2013, keď predstavovali 5,9 mld. USD (5,2 miliardy eur). Tieto čísla pochádzajú z ročného štatistického zborníka, ktorý vydáva Čína, a pridám ešte číslo 4,1 %, ktoré znamená mieru nezamestnanosti v 1,3-miliardovej Číne. Pre porovnanie, HDP Nemecka bolo v roku 2014 podľa Eurostatu 124 mld. eur.

Protičínska agitácia niektorých ekonómov, politikov, aktivistov a rôznych iných osôb dostávajúcich priestor verejne vyjadriť svoj názor je až zarážajúca pri číslach priamych zahraničných investícií Číny vo svete a výške HDP Nemecka, ktoré sú takmer rovnaké. Tiež je to na zamyslenie pri miere aktivity čínskeho prezidenta, ktorý aktívne buduje predmostie pre ďalšie čínske investície, a to aj v našom regióne – viď návšteva ČR. Podobná návšteva by sa týkala aj SR a podobné miliardové kontrakty by vznikli aj medzi našimi republikami, až na jeden problém. Tým problémom je náš všehumánny a dobrosrdečný prezident, ktorý tak často myslí na práva tibetských mníchov a práva tých 4,1 % nezamestnaných Číňanov, že zabudol na mieru nezamestnanosti v našej malebnej krajine a ubránil sa založeniu Čínskej investičnej banky v Bratislave po vzore Prahy.

Určite ho to stálo mnoho síl, preto sa už nemohol brániť myšlienke založenia logistického centra NATO na Slovensku. Pre porovnanie, podľa štúdie Physicians for Responsibility z roku 2014 počas vojenských intervencií na Blízkom východe vedených NATO a koalíciami ochotných v NATO zahynulo 1,3 milióna ľudí a pri intervenciách Číny podľa tej istej štúdie zahynulo…, pardon, omyl, Čína žiadnu intervenciu ani ozbrojený konflikt v 21.storočí neviedla. Mohli by sme teraz začať polemizovať o genocíde, ktorú vykonalo NATO pod vedením USA na Blízkom východe. Ale to my nebudeme, lebo to sa nepatrí. Veľmi smiešna je aj otázka ľudských práv, ktorými sa zaoberajú v Číne počas celej histórie tohto štátneho útvaru, teda 5 000 rokov. 

Pán prezident Kiska nemá síce toho Nemca, ktorý mu schováva veci – alzheimera, ale zato má super poradcu, ktorý toho Nemca má, a ten mu občas schová väznicu Guantánamo, zriadenú nezákonne USA na území Kuby, a sem-tam sa odtiaľ dostanú fotky toho, ako si vojaci najdemokratickejšej, najslobodnejšej a najsymbolickejšej krajiny Západu na svete krátia dlhé chvíle tým, že vyzlečú väzňov donaha a cvičia s nimi živú pyramídu. Či fotky plukovníkov a majorky močiacich na odzbrojených Iračanov alebo Afgancov. Tieto kúsky by mohol nacvičovať aj náš pán prezident v Ilave. Keď príde jeho najväčší idol z Washingtonu, môže mu ukázať, že síce na Slovensku sme za opicami a netreba sem chodiť tak často, ale predsa len máme talent na podobné veci ako ľudia v Amerike.  

Všetci sa smejú na prezidentovi Zemanovi a jeho neprimeranej pozornosti pre Si Ťin-pchinga, ale v tomto prípade platí, kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie, a najviac mal dôvod na úsmev prezident ČR, ktorý podpísal miliardové kontrakty s ekonomickou veľmocou. Ironické na tom je tiež to, že z toho budú profitovať aj občania, ktorí sa na tom dnes smejú. Prezident Zeman prejavuje veľkú dávku prezieravosti, že už dávno skončili časy unilaterálnych akcií z Washingtonu a geopolitické ťažisko sa presúva do pacifickej oblasti, o čom svedčí aj znovuotvorenie Hodvábnej cesty či nutnosť riešiť regionálne konflikty s Ruskom.

Slováci však opäť ostávajú smutní, lebo bystrosť a originalita sa v našom Prezidentskom paláci už dávno nenosí, lebo my pôjdeme tým smerom, kde sa nám prikáže. Škoda len, že takmer v celej Európe už pochopili, ako sa používa kompas, a ten má štyri strany, a že na východe vyrástol ekonomický obor, ktorý sa riadi win-win approachom, čo v skratke znamená, že obidve strany vyhrávajú. Ale my máme pocity viny za Tibet, čo napríklad v Nemecku, Francúzsku a Veľkej Británii už nemajú, a tak sa biznis s Čínou rozmáha aj tam. My však ostaneme morálne čistí a náš prezident si pred spaním na ruke spočíta počet tibetských mníchov, ktorých zachránil neotvorením Čínskej investičnej banky na Slovensku.

Autor: Jozef Hrabina

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 Úmrtí 15,095 Uzdravení 616,643 Infikovaných 117,231 Last updated: 9. decembra 2021 - 03:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img