Ľudia si zemetrasenia spôsobujú sami. Čaká nás katastrofa?

    0
    Zem (Autor: Archív)

    Odborníci z USGS predstavili prvú mapu, ktorá okrem nebezpečných zón s prirodzenými zemetraseniami zahŕňa aj oblasti ohrozené otrasmi vyvolanými umelo – napríklad ťažobnou metódou tzv. frakovania (fracking) používanou v USA, keď sa pomocou zmesi piesku, vody a chemikálií vytláčajú zo sedimentov ropa alebo zemný plyn.

    Zahrnutie údajov o zemetraseniach vyvolaných človekom “významne zvýšilo” posúdenie rizika pre vznik zemetrasenia zo strany USGS, uviedol vedúci štúdie Mark Petersen. V štátoch Oklahoma, Kansas, Texas, Colorado, Nové Mexiko a Arkansas boli v uplynulých piatich rokoch zaznamenané silnejšie otrasy a následné škody. Za hlavnú príčinu týchto zemetrasení vedci považujú spomínané frakovanie, pri ktorom sa veľké množstvo znečistenej vody vtláča stovky metrov hlbokými vrtmi do zeme. To následne vedie k zmene tlakových pomerov.

    V centrálnej časti USA bolo podľa štúdie v rokoch 1973 – 2008 zaznamenaných v priemere 24 zemetrasení ročne s magnitúdou 3,0 alebo vyššou. Tento počet sa neustále zvyšoval až k počtu 1010 zemetrasení v roku 2015. Do polovice marca tohto roka ich bolo 226. Zatiaľ najsilnejšie zemetrasenie v okolí vrtu z roku 2011 malo magnitúdu 5,6 a došlo k nemu pri mestečku Prague v štáte Oklahoma.

    Medzi najviac ohrozené osídlené oblasti patria urbanizované ropné regióny Dallas-Fort Worth v Texase a Oklahoma City v Oklahome, kde sa v ostatných rokoch zaznamenal zvýšený počet zemetrasení. Na tlačovej konferencii Petersen povedal, že nebude prekvapený, ak sa v spomínaných regiónoch vyskytne človekom spôsobené zemetrasenie s magnitúdou 6,0. Vylúčená pritom nie je ani sila ešte o stupeň vyššia.

    Štúdia USGS TU.

    - Reklama -