Tunisania zostávajú naďalej v pohotovosti. Výnimočný stav potrvá ešte tri mesiace. Nie je za tým Brusel, ale…

    0
    Vlajka Tuniska (Autor: internet)

    O pondelňajšom rozhodnutí prezidenta Bádžího Káida Sibsího v utorok večer informovala prezidentská kancelária, oznámila tlačová agentúra DPA. Je to už tretie predĺženie výnimočného stavu od novembrového útoku, uviedla tlačová agentúra AP. 

    Rozhodnutie predĺžiť platnosť výnimočných opatrení odráža potenciálne hrozby, ktorým čelí táto severoafrická krajina. S extrémistami bojuje aj na hraniciach s Líbyiou a Alžírskom. 

    Dňa 7. marca zaútočili extrémisti v pohraničnej oblasti s Líbyou a zabili tam 17 vojakov a sedem civilistov. Dnes, takmer dva týždne po zrážkach v oblasti, pri ktorých zahynulo 52 povstalcov, Turecko opätovne otvorilo hraničné priechody s Líbyou. Vtedajšie násilnosti prinútili tuniské úrady vyhlásiť v oblasti zákaz nočného vychádzania a uzavrieť hranice s Líbyou, aby zabránili teroristom vo vstupe do krajiny. 

    Minulý mesiac dokončilo Tunisko budovanie piesočnej bariéry a priekopy pozdĺž polovice svojej hranice s Líbyou, v ktorej vládne od zvrhnutia Muammara Kaddáfího v roku 2011 chaos. 

    Tunisko, ktoré je všeobecne považované za jedinú z krajín arabskej jari, ktorej sa podarilo nastoliť demokraciu, prežilo vlani sériu útokov s veľkým počtom obetí. 
    Pri útokoch teroristov vlani v marci a júni, na múzeum Bardo a letovisko v blízkosti Sousse, zomreli desiatky prevažne zahraničných turistov. Predĺženie výnimočného stavu dáva vláde právomoc zakázať verejné zhromaždenia. 

    - Reklama -