Dohoda Únie s Tureckom nezahŕňa hromadné vyhosťovanie utečencov, ubezpečuje podpredseda EK

    0
    Turecký expremiér Ahmet Davutoglu (Autor: SITA)

    “Každý bude mať možnosť požiadať o azyl a podať odvolanie, ak bude jeho žiadosť zamietnutá,” vysvetlil Timmermans. Turecký premiér Ahmet Davutoglu na minulotýždňovom summite EÚ-Turecko v Bruseli predniesol niekoľko požiadaviek, ktoré sa stali súčasťou predbežnej dohody o riešení migračnej krízy. Konečné znenie dohody majú prijať európski lídri na tohtotýždňovom summite.

    Davutoglu okrem iného presadil, aby sa počet navrátených sýrskych utečencov z gréckych ostrovov rovnal počtu sýrskych utečencov, ktorých krajiny EÚ prevezmú z Turecka. Turecký premiér okrem toho chce do roku 2018 navýšenie finančnej pomoci EÚ o ďalšie tri miliardy eur, urýchlenie procesu európskej integrácie a skorší termín zrušenia vízovej povinnosti. 

    Viacero medzinárodných organizácií vrátane OSN však upozornilo, že hromadné vracanie migrantov by bolo v rozpore s medzinárodným právom. Timmermans sa dnes tieto obavy snažil vyvrátiť, keď zdôraznil, že akákoľvek migračná dohoda uzavretá medzi EÚ a Tureckom bude v súlade s medzinárodnými normami. 

    Aj napriek početným kritickým hlasom ohľadne ústupkov EÚ voči Ankare má návrh dohody EÚ s Tureckom podporu viacerých európskych predstaviteľov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Kancelárka v dnešnom vystúpení pred poslancami spolkového parlamentu podporila pripravovanú dohodu únie s Tureckom zameranú na vyriešenie migračnej krízy. Spresnila, že migranti, ktorí by mali byť presídlení priamo z Turecka, podľa schémy “jeden za jedného”, by mali byť prerozdelení medzi krajiny EÚ podľa nového systému národných kvót. 

    Tento návrh nových záväzkov v podobe kvót je nepriechodný prinajmenšom pre krajiny Vyšehradskej štvorky (V4). Krajiny V4 pred summitom EÚ presadili pozmeňovacie návrhy, podľa ktorých by dobrovoľné presídľovanie sýrskych utečencov z Turecka nemalo prebiehať na báze nových záväzkov.

    - Reklama -