Slavomír Repka: Bieda politiky, politika biedy

0
Rokovacia sála Národnej rady - ilustračné foto (Autor: SITA)

V rámci takýchto kolektívnych rozhodnutí je politika umením spravovať veci verejné, umením riadiť štát a obhajovať záujmy jedného štátu voči druhému, vytvárať a udržovať vzťahy medzi týmito štátmi. Prostriedkom politiky je politická moc, ktorú je možné získať buď demokratickými prostriedkami alebo násilím.

Definícia politiky na wikipédii

Všimnite si jedno podstatné slovo v tejto definícii: “umenie”, “politika je umením spravovať veci verejné”. Pod umením v politike si predstavujem, použivať diskrétnosť, mať víziu a cieľ (prospešné pre občana) a profesionalitu.

Po voľbách, zvlášť, ak dopadli ako tie naše 5.3.2016, by som od profesionálneho politika očakával správanie sa profesionála v pokri. Ľadový ksich a zavretú hubu.

Mám veľkú výhodu, že síce mám “svojich” politikov, ale nemám k nim citový vzťah a preto vidím aj ich dobré, ale aj horšie strany. Nedokážem ich milovať, ale viem rešpektovať ich šikovnosť (ak nejakú majú).

Nikdy ma politik nemôže sklamať, pretože som mu nikdy nedal bezmedznú dôveru.

1. Klamstvo dnešných vyjadrení politikov a médií

Skoro všetci sa nám snažia natĺcť do hláv, že “volič” tak rozhodol a ONI iba rešpektujú jeho vôľu. Netreba zabúdať na slová “klasika” napísané v spise Gorila. “Demokracia je na hovno systém. Volič nič o ničom nevie, volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch.”

Veľa pravdy mal tento “klasik”, ktorý sa dnes bojí, že príde o prachy, veľa prachov.

Ak by politici dnes rešpektovali vôľu voličov, tak by mali IBA jeden cieľ, vládu bez SMER-u. Nič iné by neprichádzalo do úvahy. A sorry, ale pokiaľ by táto možnosť nebola, tak hold, volič namiešal karty, podľa ktorých sa ich kokteil namiešať nedá, tak treba zorganizovať nové miešanie kariet, nové voľby.

A teraz ma bite, či si viem predstaviť, ako narastie ĽS NS a či toto chcem. Nechcem, ale ani ja, ani ty, ani politológovia, ani politici nevedia či ĽS NS vyrastie. Nikto to nevie. Viem IBA, že väčšina tých čo prišla voliť chcela vládu bez SMER-u. Smola je (ale to k demokracii patrí), že nás nebolo dostatok na jasné čísla. Zákony s tým počítajú a existujú na to riešenia.

Tak, ako pred voľbami sa všetci mýlili v odhadoch, tak sa dnes môžu (nemusia) mýliť s nárastom ĽS NS.

A mimo rečou, stále si myslíte, že ĽS NS je náš najväčší nepriateľ? Ak odrátame rebelujúcich prvovoličov, tak komu patrila podstatná časť voličov ĽS NS v predchádzajúcich voľbách? SMER-SD!

Druhá časť bývalých voličov SMER-SD prebehla k SNS. Prečo asi? Lebo všetci traja SMER-SD, SNS, ĽS NS majú k sebe bližšie ako si vôbec dokážeme predstaviť.

2. Klamstvo dnešných “politikov”

Ak sa niektorí politici snažia vysvetliť občanom, že predčasné voľby, alebo dočasná úradnícka vláda sú katastrofa pre občana. Pre občana nie, bola by to katastrofa pre oligarchov a tých čo rozhodujú. Bohužiaľ, každý kto pôjde so SMER-SD skončí na smetisku dejín, ale je pravda, že s plným kufrom ….

Podľa hesla, je lepšie byť zdravý a bohatý, ako chorý a chudobný.

Existuje tu ešte niekto, kto verí, že tu ide o občana? Ak nepočítam za občanov tých 7 ľudí na vrchole riadiacej pyramídy štátu.

PS: Zatiaľ sa tu IBA dvaja politici správajú ako politici. Fico a Danko. Otázka je či jednajú v zhode, či jednajú podľa jedného scenára, alebo nezávisle. Ale nič to nemení na tom, že sú jediní, ktorí sú síce ticho, ale diktujú podmienky.

Ja by som riskol predčasné voľby.

Predčasné voľby, čo najskôr sú lepšie, ako predčasné voľby o rok neskôr. A dnes môže vzniknúť IBA vláda, založená na … tom, čo tu fungovalo posledných 6 rokov.

Slavomír Repka
Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na repka.blog.sme.sk.       

- Reklama -