PRIESKUM: Slováci sa stále obávajú migrantov a ich kultúry

    0
    Prezident Andrej Kiska vítal utečencov z Iraku v Humennom (Autor: SITA)

    S prijatím azylantov súhlasí 11 percent respondentov v prípade náboženských dôvodov, 10,2 percenta z politických dôvodov a 6,8 percenta z ekonomických dôvodov. Ostatní sa vyjadrili úplne proti prijatiu migrantov, respektíve sa nerozhodli pre odpoveď. O prieskume informoval odborný asistent Celouniverzitného pracoviska Marcel Lincényi.

    „Iba 7,6 percenta zo všetkých respondentov si myslí, že utečenci môžu byť prínosom pre Slovensko. Naopak až 75,5 percenta oslovených sa obáva toho, že príchodom azylantov na Slovensku môže vzrásť kriminalita,“ konštatoval koordinátor prieskumu Marcel Lincényi. Obavy obyvateľov podľa neho znásobili aj niektorí politici, ktorí namiesto toho, aby zodpovedne vysvetľovali problém migrácie, si na negatívnych vyjadreniach robili predvolebnú kampaň.

    Sami Slováci by však nechceli bývať vedľa azylanta. Väčšine respondentov (70,6 %) by totiž prekážalo, keby sa v ich okolí otvorilo utečenecké zariadenie a až 88,2 percenta si neželá, aby v ich meste vyrástla v budúcnosti mešita. Ako povedal odborník na medzinárodné vzťahy Rudolf Kucharčík z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, obavy obyvateľov z azylantov sú podobné vo všetkých krajinách Vyšehradskej skupiny a je na politikoch, aby občanom vysvetľovali túto nepopulárnu tému.

    Podľa prieskumu si až 76,8 percenta zo všetkých respondentov myslí, že povinné kvóty pre rozdelenie utečencov v EÚ nepomôžu vyriešiť situáciu s imigráciou. Navyše podľa 81,9 percenta oslovených vôbec nie je správne, aby EÚ diktovala členským štátom utečenecké kvóty. Najefektívnejším riešením utečeneckej krízy je boj proti jej príčinám, teda vojnám a teroru v Sýrii a Iraku. S týmto tvrdením sa stotožnilo 63,3 percenta opýtaných.

    Väčšina oslovených Slovákov (82,55 %) nesúhlasí s tým, aby azylanti získali trvalý pobyt na Slovensku. „Až 76,5 percenta všetkých respondentov sa totiž obáva toho, že utečenci nie sú schopní rešpektovať slovenské tradície a normy. Sami Slováci by neboli ochotní prijať niektoré zvyky migrantov (80,3 %), ktoré by azylanti priniesli so svojím príchodom na Slovensko. Takmer polovica oslovených by nezamestnala utečenca vo svojej firme, naopak 22,6 percenta dopytovaných si to vie predstaviť a zvyšní respondenti na túto otázku nevedeli odpovedať,“ dodal Marcel Lincényi.

    Prieskum robili formou písomných dotazníkov v štvrtom kvartáli roku 2015 na výskumnej vzorke 1 033 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu z hľadiska pohlavia, veku a regiónov.

    - Reklama -