Peter Frasch: Ficove preteky s teroristami

0
Robert Fico počas brífingu v rámci mimoriadneho rokovania Bezpečnostnej rady SR. Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

Rozklad zdravotníctva vstúpil do ďalšieho dejstva. Niekoľko stoviek zdravotných sestier oddnes nenastúpilo do práce. Bavíme sa o profesii, v ktorej už dnes nie je dostatok zamestnancov. Po odchode ďalších stoviek sa ich nedostatok opäť prehĺbi. Mnohé sestry už s najväčšou pravdepodobnosťou listujú v pracovných ponukách z Českej republiky, kde je rovnako nedostatok zdravotného personálu. Fico si myslí, že odchádzajúce sestry je možné nahradiť hocijakými zdravotnými sestrami. Asi kvôli vlastným skúsenostiam, keď za ministra môže vymenovať hocijakého tajtrlíka. No veľmi sa mýli. Keď je krízová situácia, keď rozhodujú sekundy o živote a smrti pacienta, ukáže sa rozdiel medzi skúsenou sestrou ovládajúcou pracovné postupy na danom pracovisku a sestrou, ktorá je málo skúsená a na danom oddelení len zisťuje, čo ako funguje. Koniec koncov to potvrdili dnes aj lekári cez Lekárske odborové združenie.

Ak dá výpoveď väčšina sestier na oddelení, hlavne ak je to navyše špičkové vysokošpecializované, nejde problém zo dňa na deň vyriešiť. Napríklad z prešovskej Fakultnej nemocnice odišlo k 1. februáru 304 zdravotných sestier. Na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení boli zredukované lôžka z desiatich na štyri. Čo to znamená? Nemocnica v Prešove je v krízovom stave. V akom vážnom, to sa verejnosť nikdy nedozvie, ak nezačnú rozprávať lekári a sestry z oddelení, lebo ministerstvo zdravotníctva stále vyhlasuje, že chod nemocníc nie je ohrozený. Takže aj keby začali pacienti vo veľkom umierať kvôli nedostatku sestier, z nemocníc sa táto informácia pred voľbami oficiálnou cestou nemá šancu dostať von. Ak sa aj niečo dostane von, zvalia to na zlyhanie jednotlivca, tak ako sa to v podstate dialo doteraz. Systém aj tak zostane podľa Smeru okay. Ukazuje sa, že nechať sa hospitalizovať v slovenskej nemocnici je opäť o trochu viac životu nebezpečnejšie.

Na Slovensku za celú jeho existenciu (od roku 1993) sme mali len jedného teroristu. Aj tomu sa podarilo odpáliť v Košiciach len smetný kôš pred jednou fast food prevádzkou. Bez toho, aby niekoho zranil. Koľko ľudí už umrelo v slovenských nemocniciach kvôli stavu, v ktorom sú nemocnice hlavne z dôvodu neschopnosti a výpalníckej práci vládnej strany? Obávam sa, že parížskych teroristických činov z minulého roka by sme tu museli mať niekoľko, aby sa obete terorizmu a smeráckej politiky v zdravotníctve vyrovnali. Pred kým je teda potrebné chrániť Slovensko? Pred migrantami, alebo pred Ficom a jeho stranou Smer?

Peter Frasch
Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na frasch.blog.sme.sk.

- Reklama -