streda, 12 mája, 2021
16.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Facebook, Google a Twitter sa podrobili Merkelovej. Budú cenzurovať tých, ktorí s...

Facebook, Google a Twitter sa podrobili Merkelovej. Budú cenzurovať tých, ktorí s imigráciou nesúhlasia

V decembri v Nemecku uzavreli dohodu, podľa ktorej budú sociálne siete vymazávať všetky protiimigrantské vyjadrenia šírené na ich stránkach. Vymazané budú 24 hodín po tom, ako bude sociálnym sieťam žiadosť na zmazanie „poburujúceho“ príspevku zaslaná.

Sociálne siete súhlasili, že sa budú riadiť nemeckými zákonmi a nie tak ako doteraz, svojimi vlastnými firemnými postupmi. Nemci už vyjadrujú svoje znechutenie nad opatreniami, ktoré prišli priamo od kancelárky Angely Merkelovej.

Ešte v septembri sa pri osobnom stretnutí nemecká kancelárka spýtala zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga, či sa niečo chystá urobiť s nenávistnými komentármi na Facebooku. Zuckerberg odpovedal: „Zostáva urobiť ešte nejakú prácu.“ „A pracujete na tom?“ opýtala sa ho Merkelová v angličtine. „Áno,“ odvetil jej riaditeľ Facebooku. Konverzácia mala zostať súkromnou, zachytil ju však omylom zapnutý mikrofón.

Vymazané komentáre, odkazy, skupiny

Podľa britského portálu Breitbart sa moderátori diskusnej a spravodajskej sociálnej siete Reddit rozhodli vymazať niekoľko odkazov a vlákien príspevkov, ktoré upozorňovali na masové sexuálne násilie na železničnej stanici v Kolíne nad Rýnom.

Svoju skúsenosť s nemeckou cenzúrou mal aj predseda SaS Richard Sulík, ktorý si všimol, že Facebook zrušil 148-tisícovú skupinu Kolínčanov s názvom Nett-Werk Köln. Údajne už 1. januára poobede začali do skupiny písať ženy, čo všetko zažili, do rána 6. 1. však Nett-Werk Köln z Facebooku odstránili. „Bolo možné čítať množstvo statusov očitých svedkov, obťažovaných žien, ľudí, ktorí ničím nebudili dojem, že by boli extrémisti alebo, čo i len vulgárni. Kebyže na tejto stránke nestrávim včera takmer hodinu, neverím, že vôbec existovala,“ píše Sulík. „Považujem za čistú manipuláciu túto stránku odstrániť. V duchu ´milí Kolínčania, môžete mať na Facebooku skupinu, ale len pokiaľ tam riešite prkotiny typu darujem starší gauč za odvoz´,” dodáva predseda SaS.

Vkrádajúca sa cenzúra

Bežní Nemci a opoziční politici sa už pri silnejúcej cenzúre v krajine začínajú zobúdzať. Stefan Körner, predseda nemeckej liberálnej Pirátskej strany konštatoval, že demokracie musia byť schopné zniesť „istú mieru xenofóbie“. Podľa Körnera dohoda medzi vládou a sociálnymi sieťami povedie k zablokovaniu obrovského množstva komentárov na sociálnych sieťach. „Toto je vkrádajúca sa cenzúra, ktorú určite nechceme,“ povedal predseda pirátov.

Nie je však isté, že podobné protestné hlasy v konečnom dôsledku zavážia. Do polovice roka 2016 budú musieť Google, Facebook aj Twitter poskytovať mechanizmy na odstraňovanie nenávistného obsahu, ktoré budú vyhovovať nemeckým zákonom.

Ak bude podaná žiadosť na odstránenie obsahu, určené tímy budú mať za úlohu do 24 hodín vyhodnotiť oprávnenosť žiadosti a prípadne obsah odstrániť. Spoločnosti tiež budú mať prístup k po nemecky hovoriacim expertom a právnikom zaoberajúcimi sa danou problematikou.

„Ak spojenectvo nemeckej vlády a sociálnych sietí bude fungovať, ako sa očakáva, je možné, že komentáre k incidentom, ako sme videli v Kolíne, neuzrú v Nemecku svetlo sveta. A zdá sa, že to je presne to, čo Merkelová chce,“ píše Breitbart.

Na Slovensku po slovensky, s cenzúrou…

Nemecko nie je jediným príkladom toho, čo názorne ukazuje, ako Európania začínajú v dôsledku atmosféry strachu šíriacej sa kontinentom strácať svoju, v tomto prípade internetovú, slobodu. Na Slovensku zatiaľ cenzurovanie protiimigračných názorov nehrozí, vláda však príležitosť imigračnej krízy využila na prijatie protiteroristického balíčka. Ten zahrňuje aj opatrenie umožňujúce štátu vypínať weby, ktoré sa znepáčia Slovenskej informačnej službe. „Tento návrh nielenže ohrozuje slobodu slova, keďže nedefinuje vágny termín ´politický extrémizmus´, ale je to opatrenie v boji proti terorizmu aj úplne absurdné,“ povedal pre ParlamentnéListy.sk poslanec za stranu Sieť Martin Fedor. 


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 Úmrtí 12,077 Uzdravení 368,421 Infikovaných 5,638 Last updated: 12. mája 2021 - 10:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -