Povolebné súboje v Španielsku. Líder ľavičiarov chce zabrániť vzniku novej vlády

  0
  Vlajka Španielského kráľovstva (Autor: internet)

  Výsledok jeho strany vo voľbách znamená, že v Španielsku sa skončil systém dvoch strán, ktoré majú vplyv na politiku krajiny od 70. rokov minulého storočia, keď sa vrátila k demokracii. Vládnuca konzervatívna PP premiéra Mariana Rajoya získala v nedeľných voľbách najviac kresiel (123), ale ani zďaleka nebude mať v parlamente väčšinu. Podemos má 69 kresiel a opozičná Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) získala 90 kresiel.

  Iglesias tiež oznámil, že čoskoro začne rozhovory so všetkými ostatnými politickými stranami, aby prediskutovali prípadné dohody. Iglesias už skôr označil úspech nových strán za “zrod nového Španielska”. Predvianočnými voľbami sa začne nová éra v španielskej politike: po prvý raz v novodobých dejinách budú v parlamente zastúpené silnými klubmi štyri strany. Okrem tradičných ľudovcov a socialistov a Podemos sa do parlamentu dostala ďalšia nová strana – liberálni Ciudadanos (Občania). 

  Mnohí Španieli chceli hlasovaním vo voľbách skoncovať s dominanciou dvoch politických strán, aby umožnili novú éru politiky konsenzu, alebo naopak éru nestability. Voliči si totiž želali otriasť politickým systémom, ktorý považujú za skorumpovaný a neschopný riešiť problémy španielskej ekonomiky. Strana Podemos mala pred svojimi prvými celonárodnými voľbami dva ciele: odstrániť konzervatívnu PP a zosadiť socialistov ako najväčšiu ľavicovú silu v Španielsku. Druhý cieľ síce strana Podemos nedosiahla, ale prvý možno áno – ak sa dohodne na spojenectve so socialistami a ďalšími ľavičiarmi. Predseda Podemos je takisto známy ako neochvejný a hlasný podporovateľ gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu