Hrušovský chce, aby Slovensko v Bruseli trieskalo po stole. Čo všetko ešte má urobiť Fico na samite s Tureckom?

    0
    Pavol Hrušovský (Autor: SITA)

    V prípade migrácie existujú podľa neho dva fenomény. Jedným je samotný migračný exodus, ktorý je organizovaný, druhým je s ním spojená ohrozená bezpečnosť Európy z hľadiska možného terorizmu. “Je tu stret ľudských a bezpečnostných práv. Ak je ohrozená bezpečnosť, je žiaduce obmedziť ľudské práva a dať prednosť bezpečnosti,” vysvetlil. Zároveň však upozornil na to, že tento dramatický stav by sa nemal zneužívať na politický marketing. Podľa Hrušovského je čas na to, aby “sme pristúpili k riešeniu problému vnútroštátnicky a zodpovedne politicky z hľadiska relevantných politických strán”.

    Poslanec za KDH by bol nerád, keby migračná kríza prekrývala domáce problémy. Všetci totiž podľa neho sledujú vývoj na politickej scéne a aj čas, ktorý zostáva do volieb. “Bol by som nerád, ak by kríza prinášala stranám, najmä tej vládnej, politické preferencie,” poznamenal Hrušovský.

    Od času, keď sa masívny exodus začal, Európska únia totálne zlyhala, povedal v relácii Hrušovský s tým, že zlyhala mocensky i politicky. “Zlyhávajú základné obranné mechanizmy, v čom sa musíme spamätať. Ak sa nezjednotia mocnosti, terorizmus sa dá len ťažko poraziť. Európa ho sama zvládnuť nevie, lídri by preto mali predstaviť plán, čo s tým budeme robiť,” upozornil poslanec za KDH. Európa politikou prijímania utečencov len obnažila svoju slabosť a neschopnosť, musí sa vzchopiť a postaviť na nohy, doplnil. Pavol Hrušovský však upozornil na to, že terorista nemusí byť džihádista, ale bežný človek. Poukázal tak na možné riziko zneužitia nových zákonov. Preto by očakával vytvorenie nejakých kontrolných mechanizmov, informovanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca v pléne či zriadenie nezávislej odbornej komisie. “Niekedy sa mi zdá, že tých, ktorí ukradnú bicykel, dokážeme potrestať skôr ako tých, ktorí korumpujú. Postihujme všetkých rovnako,” vyhlásil v relácii V politike.

    Ako na návrh Pavla Hrušovského s búchaním do stola reagoval predseda vlády Robert Fico, “nie je na to neskoro”. Očakáva, že dnešný summit s Tureckom bude veľmi komplikovaný a ťažký. Vláda v súvislosti s balíkom protiteroristických opatrení podľa neho neprináša nič, čo by narážalo na hranice ľudských práv, tieto opatrenia treba mať. “Na utečencov či teroristický útok musíme reagovať. Inak si ľudia povedia, že majú vládu, ktorá nevie priniesť relevantné riešenia. A preto sme si povedali, že budeme dobrým príkladom toho, ako chrániť schengenskú hranicu,” povedal premiér.

    Legislatívu takéhoto charakteru Slovensko podľa Fica doteraz nemalo. Vláda v nej podľa neho nerieši tresty, len technické veci, ako chrániť svedkov alebo ako posilniť právomoci SIS či polície. Všetky opatrenia sa týkajú podozrenia z trestných činov terorizmu a ich stíhania. Terorizmus je podľa neho použitím smrtiacej sily, ktorá ohrozuje ústavné zriadenie krajiny. “Ponúkame i riešenia, ktoré ochraňujú ľudské práva. Zúžia sa napríklad možnosti na priamu konfrontáciu svedka s teroristom,” vysvetlil predseda vlády. Ako pokračoval, “ak je niekto podozrivý z terorizmu, musíme ho mať zatvoreného, mať k nemu prístup a vypočúvať ho”. Zdôraznil, že všetky kroky musia byť v prísnom súlade s právnymi predpismi, ktoré máme.


     

    - Reklama -