Pritvrdí Slovensko v trestoch pre prevádzačov? Čítajte, o čom budú ešte dnes rokovať poslanci v parlamente

    0
    Rokovacia sála Národnej rady - ilustračné foto (Autor: SITA)

    V prípade konania motivovaného finančnou odmenou exminister obrany navrhuje zvýšiť sadzbu na sedem až desať rokov, pri ohrození života prevádzaných osôb na desať až 15 rokov, pri konaní v organizovanej skupine na 12 až 15 rokov. Ak páchateľ spôsobí ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo smrť viacerých osôb, navrhuje trestnú sadzbu odňatia slobody na 15 až 25 rokov.

    „Páchatelia trestného činu prevádzačstva neškodia len občanom Slovenskej republiky a ďalším členským štátom Európskej únie, ale najmä samotným migrantom. Preto jedným z najvýznamnejších opatrení na obmedzenie nelegálnej migrácie, ale aj na ochranu samotných migrantov, musia byť podstatne prísnejšie postihy pre obchodníkov s ľudským nešťastím – prevádzačov, ktorí ľudské bytosti na úteku zo svojej krajiny prepravujú ako tovar,“ uviedol Fedor.

    Poslanci budú rokovať aj o novele zákona o sociálnom poistení. Opoziční poslanci Ľudovít Kaník (Demokratická skupina SDKÚ-DS), Eugen Jurzyca, Jozef Mihál (obaja SaS) a Erika Jurinová (OĽaNO) chcú návrhom zabezpečiť pravidelné informovanie občanov o údajoch týkajúcich sa ich dôchodkového poistenia a sporenia. Išlo by napríklad o údaj o výške predpokladaného starobného dôchodku, predpokladanom dátume odchodu do dôchodku, o výške nároku na predčasný starobný dôchodok v najbližšom možnom termíne, či o uskutočnených legislatívnych zmenách, ktoré môžu ovplyvniť výšku predpokladaného mesačného starobného dôchodku spolu s vysvetlením tohto možného vplyvu. Takéto informácie by dôchodkovo poisteným osobám posielala Sociálna poisťovňa každoročne najneskôr do 31. júla roka.

    Parlament už prerokoval necelú stovku bodov zo 140-bodového programu schôdze. Piatku budú dominovať poslanecké návrhy noviel a zákonov.


     

    - Reklama -