sobota, 23 januára, 2021
8.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Výstava slovenských krojov a folklór. Ako Lajčák spomínal na výročie Clevelandskej dohody?

Výstava slovenských krojov a folklór. Ako Lajčák spomínal na výročie Clevelandskej dohody?

“V minulosti prichádzali Slováci do Spojených štátov za základnou obživou a vyhliadkou na lepší život. Dnes sem chodia podnikať, venovať sa výskumu alebo športovej kariére. Som presvedčený, že najsilnejším kapitálom Slovenska je práve rôznorodosť talentov našich ľudí,” zdôraznil Lajčák. Na pracovnom obede, ktorý zorganizoval bývalý veľvyslanec USA na Slovensku Theodore Sedgwick, predstavil minister zahraničia predstaviteľom miestnej podnikateľskej komunity úspešný príbeh politickej a ekonomickej transformácie a integrácie Slovenska a odpovedal na otázky týkajúce sa pohľadu SR na budúcnosť Európskej únie, na problém migračnej krízy, situáciu na Ukrajine, v Sýrii a na ďalšie témy. Súčasťou Dňa slovenského dedičstva v Clevelande a osláv 100. výročia podpísania Clevelandskej dohody bola aj výstava slovenských krojov a predstavenie slovenského folklóru v podaní krajanského speváckeho tria Three Mamičkas a detského krajanského tanečného súboru

Cleveland je druhé najväčšie mesto amerického štátu Ohio. Na prelome 19. a 20. storočia bol najdôležitejším centrom slovenskej komunity v USA a mestom s najväčším počtom Slovákov na svete. V súčasnosti v ňom podľa odhadov žije viac ako 20-tisíc krajanov a ľudí hlásiacich sa k slovenským koreňom. Clevelandská dohoda, ktorú v meste podpísali pred 100 rokmi, bola prvým dokumentom, ktorý formálne vyjadril vôľu Čechov a Slovákov vybudovať spoločný štát dvoch rovnocenných národov a považuje sa za začiatok slovenských politických snáh o vytvorenie vlastného štátu mimo rámca Rakúsko-Uhorska.


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 +1,785 Dnes Úmrtí 3,894 +93 Dnes Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 22. januára 2021 - 23:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky