Nahé umenie na verejnosti. Maďarič vyjadril jeho organizátorom podporu

6.8.2017 18:45

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) vyjadril podporu umeleckému centru Nástupište 1-12 v Topoľčanoch, ktoré čelí trestnému stíhaniu pre predstavenie zahraničných umelkýň s názvom Praktiky lásky. Informoval o tom hovorca ministerstva Jozef Bednár.

Nahé umenie na verejnosti. Maďarič vyjadril jeho organizátorom podporu
Foto: SITA
Popis: Marek Maďarič

Maďarič podľa neho považuje trestné oznámenie za výtržníctvo v súvislosti s predstavením Praktiky lásky za neprimeranú reakciu. „Umenie môže byť kontroverzné, aj odmietané, no v žiadnom prípade by nemalo byť trestané,“ tlmočil Bednár stanovisko Maďariča.

Podľa medializovaných informácií podal šéfredaktor regionálnych novín My Topoľčany trestné oznámenie v súvislosti s predstavením, ktoré 13. júla v topoľčianskom podchode organizovalo kultúrne centrum Nástupište 1-12. Súčasťou performatívneho vystúpenia, ktoré zobrazuje fázy vzťahu zaľúbenia dvojíc, bola aj pasáž, keď umelkyne Roni Katz z Nemecka a Bar Altaras z Izraela ležali nahé na zemi v určitých polohách.

Predstavenie museli organizátori prerušiť na základe podnetu z mesta, ktorého predstavitelia ho zachytili cez mestské kamery. Umelkyne sa po podnete obliekli. Šéfredaktor Ondrej Šomodi v článku uverejnenom v regionálnych novinách kritizoval, že svedkom scény s nahými telami sa mohol stať v podchode ktokoľvek, pohybovať sa tam mali aj deti.

Riaditeľka kultúrneho centra Zuzana Godálová odmieta, že by mohlo ísť o výtržníctvo. „Neviem, či sa výtržníctvom dajú definovať dve nahé ženy. Nepríde mi to poburujúce, pretože celá scéna pôsobila poeticky. Nebolo to agresívne, mali to pekne nasvietené, sfarbené, k tomu jemná hudba a oni sa ani nehýbali,“ vysvetlila Godálová v rozhovore pre portál Aktuality.sk.

V reakcii na kritiku, že predstavenie mohli vidieť deti, Godálová uviedla, že tie majú najmenší problém s nahotou, keďže ju u svojich rodičov prirodzene vidia doma.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico predstavil zákon o regionálnej investičnej pomoci: Prepisujeme historické čísla, pokiaľ ide o nezamestnanosť

16:40 Fico predstavil zákon o regionálnej investičnej pomoci: Prepisujeme historické čísla, pokiaľ ide o nezamestnanosť

Nový zákon o regionálnej investičnej pomoci má tri ciele, a to odstraňovanie regionálnych rozdielov,…