„Spišského župana“ už máme, ešte sa tak dožiť jednotného Spiša, hovorí primátor Ján Volný

20.11.2017 17:42

Nerád by som bol, keby naše mestské zastupiteľstvo kleslo na úroveň NR SR. Keď som niečo také naznačil na jednom našom rokovaní, poslanci sa takmer urazili, prezrádza primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný.

„Spišského župana“ už máme, ešte sa tak dožiť jednotného Spiša, hovorí primátor Ján Volný
Foto: TASR
Popis: Ján Volný
Ste primátorom takmer 40-tisícového okresného mesta Spišská Nová Ves od roku 2006, patríte medzi najdlhšie slúžiacich primátorov na Slovensku. Čomu vďačíte za takúto politickú dlhovekosť?

Na túto otázku by lepšie odpovedali moji voliči, nie ja. Vždy som sa držal jednoduchých zásad, ku ktorým ma vychovali: slušnosť a úctu si zaslúži každý človek, či je boháč alebo chudák, či je môj kamarát alebo oponent. Tým sa riadim dodnes. A, samozrejme, urobiť vždy všetko, čo je v mojich možnostiach. A „dlhovekosť“, aj tá politická, prináša  jedno pozitívum – skúsenosti. Tie sa nedajú získať iným spôsobom.

Ste naším bývalým kolegom, novinárom. Kedysi ste boli redaktorom Baníckeho slova, v tom čase medzi baníkmi veľmi obľúbených novín. Kedy ste sa od novinárčiny dostali do politiky? 

Novinárčina nie je mojím pôvodným povolaním, dušou som stále učiteľ. Sama novinárčina a politika má k sebe veľmi blízko, vždy ide o riešenie vecí verejných, len z iného pohľadu. Nežná revolúcia bola pre mňa zlomom ako pre každého, kto ju prežil. Dostali sme slobodu, čo je vzácny dar, s ktorým sa treba naučiť zaobchádzať. Nie každý to vie, možno aj táto zodpovednosť za správu vecí verejných ma viedla do politiky.

V rokoch 1995 – 98 ste boli poslancom za HZDS v Národnej rade SR. Znamená to, že v tom čase ste verili Vladimírovi Mečiarovi?

Veril som tomu, že toto hnutie ponúka dobré riešenia pre celé Slovensko. Napokon verila tomu väčšina občanov. Každý niekomu – niečomu veril a povedzte, kto sa nesklamal.

V roku 2002 ste však z HZDS vystúpili a prešli ste k strane SMER-SD. Čo bolo dôvodom tejto zmeny? Už ste prestali veriť Mečiarovi?

Politika sa vyvíja, rovnako ako celý život. Takisto neostávate celý život pri jednom zamestnaní, pri jednom názore, všetko má svoj vývoj. V spomínanom roku mi odpoveď na moje otázky dávala najviac strana Smer-SD. V tom čase už prešlo Slovensko viacerými zmenami, ktoré ho posunuli ďalej, a bolo potrebné zamerať sa na sociálnu úroveň života ľudí v našej republike. Preto som začal pracovať na tomto poli. Mimochodom, z HZDS som odišiel v čase, keď bolo víťazom volieb a budúcnosť  SMER-u  v tom čase bolo ťažké predvídať...

V  máji 2017 navštívil Spišskú Novú Ves aj prezident SR Andreja  Kiska (v červeno-čiernom drese), po jeho ľavici primátor Ján Volný. Zdroj: archív Ján Volný

V roku 2006 ste sa stali prvýkrát primátorom takmer 40-tisícovej Spišskej Novej Vsi. Vieme, že priemyselný Spiš postihla divoká privatizácia a útlmové programy najmä v baníctve zrejme najviac na Slovensku. Na Spiši bolo v porovnaní s obdobím spred novembra ´89 zlikvidovaných okolo 15-tisíc pracovných miest. Ako ste sa s tým ako mesto a aj vy osobne ako jeho primátor vyrovnali?

Útlm priemyslu v regióne, kde bol rozvinutý banský, drevospracujúci, textilný priemysel a silné poľnohospodárstvo, znamenal pre Spiš takmer katastrofu. Padala jedna fabrika za druhou a úroveň nezamestnanosti presiahla tridsať percent. Pripraviť príchod veľkého zamestnávateľa do nášho mesta znamenalo veľkú výzvu pre každého. Podarilo sa nám to, a to z pohľadu politickej či miestnej úrovne. Rovnako sme umožnili príchod ďalších zamestnávateľov zo zahraničia i domácich podnikateľov.

V súčasnosti je v metropole Spiša jediná väčšia zahraničná investícia ponúkajúca pracovné príležitosti – brazílske Embraco. Pracuje v ňom okolo 2 500 zamestnancov. Stačí to pre bývalú silnú priemyselnú baštu?

Mimochodom – príchod firmy Embraco sme zrealizovali ešte za vlády HZDS pred dvadsiatimi rokmi. Za ním nasledovali ďalšie tri brazílske firmy a postupne sme vytvorili tisícky nových pracovných miest, aj keď u menších zamestnávateľov.  Napokon zahraničný investor, ktorý vytvorí päťsto pracovných miest, nie je celkom „malý“. Dnes má mesto historicky najnižšiu úroveň nezamestnanosti – sedem percent, ktorá sa prakticky viac znížiť nedá, pretože vždy budú existovať ľudia, ktorí nechcú pracovať alebo im daný stav vyhovuje. V meste vytvárame pracovné miesta pre celý región, veď napr. aj v spomínanom Embracu pracujú dve tretiny zamestnancov z okolitých i vzdialenejších miest a obcí. Z pohľadu mesta vítame všetky seriózne investorské snahy a vždy im vychádzame v ústrety. Som rád, že poslanci nášho mestského zastupiteľstva zahlasovali a podporili môj návrh symbolického nájomného v novovybudovanej priemyselnej zóne Podskala. Máme dve priemyselné zóny a zamestnávateľom sa snažíme vychádzať v ústrety. To isté očakávame od nich.

Napriek viacerým problémom ste sa ako primátor mesta výraznou mierou zaslúžili o to, že ľudia tu neklesajú na duchu, a dokonca vlani sa Spišská Nová Ves stala najkrajším mestom Slovenska. Ako ste to dokázali?

Spišská Nová Ves je miestom, kde žijeme, kam sa vracajú naši blízki a kde radi vítame turistov z celého sveta. Musíme ho zveľaďovať tak, aby ľudia povedali, že toto mesto je nádherné. Aspoň stručne, za posledných desať rokov sme využili zdroje z EÚ takmer v maximálnych možnostiach – rekonštrukcia škôl, ciest, športovísk, sociálnych zariadení, historických pamiatok... Kultúrny život a rozmanitosť športových možností nám závidia obyvatelia aj oveľa väčších miest. Vždy je možné všímať si iba nedostatky, to by mohli robiť ľudia na celom Slovensku. Porovnať pozitíva a negatíva, zvážiť a rozhodnúť sa dať tomuto mestu hlas, to je na rozhodnutí každého z nás. Som rád, že sa niekoľko rokov po sebe umiestňujeme na špičke hlasovania o najkrajšie mesto, do budúceho roku vstupujeme ako najkrajšie mesto východu Slovenska.

O vás je známe, že hoci reprezentujete SMER-SD, vždy ste si zakladali na tom, aby ste sa dohodli s každým. Mestské zastupiteľstvo je pestré, sú tam viaceré politické strany i nezávislí. V čom je vaše umenie vždy sa dohodnúť s každým v prospech mesta?

Snažím sa každého vypočuť a diskutovať s ním. Používam argumenty, nie emócie. Zároveň som rád za každý názor, aj ten, ktorý ma nepoteší. V mestskom zastupiteľstve som mal aj svojho predchodcu, ktorý bol  neskôr riaditeľom SIS či aktuálne NKÚ, teraz je „mojím“ poslancom konzulárny správca Veľvyslanectva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku... Dúfam, že si naše mestské zastupiteľstvo zachová vysokú štábnu kultúru aj do budúcnosti. Tiež je vizitkou mesta. Nerád by som bol, keby kleslo na úroveň NR SR. Keď som niečo také naznačil na jednom našom rokovaní, poslanci sa takmer urazili. A to je dobre (smiech).

Jedno z nových podujatí v meste – Deň materských škôl na Slovensku (3. 11. 2017) Zdroj: Ján Volný

V roku 2010 ste urobili čosi výnimočné. Ako prvý primátor na Slovensku ste zverejnili svoje majetkové pomery vysoko nad rámec zákona, za čo ste si vyslúžili aj pochvalu Aliancie Fair-play, ale aj iných mimovládnych inštitúcií. Vyzvali ste aj ostatných politikov, aby to urobili. Prečo ste to urobili?

Nemám čo skrývať.

V nedávnych regionálnych voľbách ste opäť uspeli ako kandidát na poslanca Košického samosprávneho kraja. Je pre vás ako pre primátora okresného mesta výhodou, keď môžete lobovať za potreby svojho mesta v župe? Osvedčilo sa vám sedieť v tomto prípade na dvoch stoličkách?

Pred štyrmi rokmi som do VÚC nekandidoval, práve pre tie „dve stoličky“.  Ľudia  ma  teraz na kandidatúru presvedčili  silnejším argumentom – chceli, aby zo Spiša zaznel v Košickom samosprávnom kraji čo najsilnejší hlas. Spolupráca s vyšším územným celkom je povinnosťou pre každú samosprávu. Sme súčasťou správy vecí verejných, a tak lobovanie za potreby mesta je normálnou súčasťou práce. Podarilo sa nám veľa krásnych projektov, ktoré zveľadili naše mesto, a preto som ihneď po voľbách zvolal stretnutie poslancov zvolených do VÚC za náš okres a dohodol som sa za spoločný postup pri projektoch rozvíjania Spiša bez ohľadu na našu politickú príslušnosť. Za Spiš ideme spoločne, to je naším heslom.

SMER-SD stratil v regionálnych voľbách pozíciu košického župana. Bude to pre vás osobne veľká zmena musieť spolupracovať s pravicovým županom?

So slušnými ľuďmi sa dá vždy spolupracovať, nejde o politické tričko. Tak ako sme, napríklad, spolupracovali a radili sa s novozvoleným županom Prešovského kraja, pánom Milanom Majerským, ktorý je primátorom Levoče, ale aj ďalšími kolegami z rôznych politických strán, s ktorými sa nám aspoň tak podarilo zjednotiť do dvoch krajov nezmyselne rozdelený Spiš. Takže „spišského župana“ už máme, ešte sa tak dožiť jednotného Spiša.

Spišská Nová Ves, to je jedným dychom aj Slovenský raj. Národný park s neopakovateľnou prírodnou scenériou. Čo urobíte pre to, aby ste ešte oveľa výraznejšie zužitkovali tento kapitál nielen na zviditeľnenie Spiša, ale najmä na zatraktívnenie tohto krásneho turistického kúta pre našich  zahraničných turistov?

V nedávnej minulosti bolo naše mesto úspešné a v partnerstve s Mikroregiónom Slovenský raj sme získali nemalé finančné prostriedky na projekt zameraný na vypracovanie marketingovej stratégie destinácie Slovenský raj vrátane značky (loga) turistickej destinácie Slovenský raj, na vydanie propagačných materiálov vrátane propagačného filmu, ktorý bol viackrát odvysielaný v RTVS. Súčasťou projektu boli aj workshopy pre touroperátorov zo štyroch krajín a aktualizácia webovej stránky www.slovenskyraj.eu, ktorú zabezpečujeme i naďalej, hoci mesto ma aj tú svoju. Je potrebné zabezpečiť ešte jej anglickú mutáciu. V súčasnosti je však potrebné zintenzívniť spoluprácu jednotlivých subjektov pôsobiacich v tejto destinácii a spoločne zabezpečovať napr. propagáciu, a to nielen Slovenského raja, ale i celého, podľa mňa unikátneho, regiónu Spiša. Naše mesto bolo na čele tých, ktorí iniciovali vznik oblastnej organizácie cestovného ruchu. 

Môže sa práve cestovný ruch stať tou oblasťou, pre ktorú sa výrazne zvýši návštevnosť už aj tak krásneho Spiša?

Keďže si uvedomujem dôležitosť podpory cestovného ruchu, prijal som funkciu predsedu predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš. Spoločne musíme zapracovať nielen na ďalšej propagácii, ale napríklad aj na zlepšení dopravnej dostupnosti nielen počas hlavnej sezóny v lete a zime, ale i na koncepčnom riešení postupnej obnovy technických zariadení v Raji, na kvalitnom turistickom a cyklistickom značení, a hlavne vybudovať cyklotrasu, ktorou by sa cyklisti dostali z/do všetkých stredísk Slovenského raja a podobne. Ideálny stav by bol, ak by na Spiši fungovala podobne ako na Liptove jedna veľká OOCR-ka, ktorá by zastrešovala všetky oblasti spojené s efektívne fungujúcim cestovným ruchom. Málokto si uvedomí, že náš Spiš má okrem mora všetko – národné parky (Vysoké Tatry, Pieniny a Slovenský raj), pamiatky UNESCO (Levoča, Žehra a Spišský hrad) a ďalšie unikátne pamiatky, zoologickú záhradu, množstvo kultúrnych podujatí a inštitúcií atď. Slovenský raj, ale aj naše mesto či napr. aj naša mestská ZOO zaznamenali rekordnú návštevnosť. Každá služobná cesta, pracovné stretnutie či kontakt s partnerskými mestami po celom svete je príležitosťou pritiahnuť pozornosť ďalších turistov. A to robíme.

A celkom na záver: neľutujete, že ste (kedykoľvek) vstúpili do politiky? A čo by ste prípadne dnes urobili inak ako kedysi?

Nič neľutujem a ako človek dozrieva, robil by veci lepšie, lebo má viac skúseností a nadhľadu. Vývoj na Slovensku vrátane legislatívy bol a je veľmi dynamický. Akékoľvek rozhodnutie posudzované s odstupom času je ťažko hodnotiť objektívne. Mojou zásadou je rozhodovať sa podľa najlepšieho vedomia a svedomia. To vás síce spoľahlivo neuchráni od chýb, určite ich však minimalizuje a zachová vám čisté svedomie. O to sa snažím a budem sa snažiť v akejkoľvek práci, ktorú robím.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jozef Hübel
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico predstavil zákon o regionálnej investičnej pomoci: Prepisujeme historické čísla, pokiaľ ide o nezamestnanosť

16:40 Fico predstavil zákon o regionálnej investičnej pomoci: Prepisujeme historické čísla, pokiaľ ide o nezamestnanosť

Nový zákon o regionálnej investičnej pomoci má tri ciele, a to odstraňovanie regionálnych rozdielov,…