JUDr. Gabriela Závacká

  • PD
  • mimo zastupiteľskú funkciu
ProfileTopCardGraphDescription

Priemerná známka je 1,04. Ohodnoťte podľa svojho uváženia.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
20.4.2017 16:12:38

Svoje si nedáme, a cudzie nechceme

Svoje si nedáme, a cudzie nechceme

To má význam, že silnejší dáva slabšiemu pociťovať svoje ego.

Táto veta má nacionalistický význam. Ale v mojom článku to nadobudne iný význam ako synonýmum sebeckosti, nezaújmu, preferovanie ega. Teda v tom článku nebudem písať o nacionalizme.

O Slovákoch sa hovorí, že sme národ holubíči, že nám vládnu, lebo si samy vládnuť nevieme, a tak. Že silnejšie národy sú agresívnejšie, útočia na slabých. Skutočnosť je iná. Aj Slováci resp. slovenskí podnikatelia vedia tak zdierať ako zahraničné - americké, korejské, talianske. Nemec Nemca zdierať nebude, Poliaci zase držia spolu, sú jednotní. Slovák Slováka podrazí, Slovák je druhému Slovákovi ako vlk. To svedčia aj naše pracoviská, úrady, bežne kde sa stretávame.

Ukrajina je veľký štát. Ale chudobný. Jeho občania chodia pracovať, veľa z nich pracuje aj tu. A koľkí z nich robia načierno, alebo za menej ako minimálmu mzdu? Za 200 e? Lekár na Ukrajine má plat asi 200 e. Ak tu dostane asi 500 e, je vo svojej krajine šampión. Ak by tu Slovák mal zarobiť 200 e, aj minimálna mzda, z toho sa nedá vyžiť. Slovenský podnikateľ tak zdiera cudzinca. Lebo má nad ním moc. Vie cudzincovi poskytnúť prácu, ktorú musí odviesť za veľký výkon a 200 e. Tak v tom má Slovák moc nad príslušníkom oveľa početnejšieho štátu.

 
Ohľadom Poľska ku Slovákom veta Svoje si nedáme, a cudzie nechceme má taký význam:
Od roku 1989 naše podniky boli postupne olupované, rušila sa naša výroba - odevy, potravinástvo. Stávali sme sa závislejšími na tovar z cudziny. Napr. také Poľsko - stále malo a má rozličný tovar. Pestrejší ako my. Na prelome tisícročí sa tam robila nákupná turistika tisíckami Slovákov - móda, bytové doplnky. Toto čo sme mali aj my. Vďaka nám si nemálo Poliakov veľmi prilepšilo, keď svoj tovar ponúkajú na hranici s nami. Majú lacnejšie potraviny ako my. Ale ak príde Slovák do Poľska, má dojem, že sa ocitol ako v trhacom automate. Na turistických miestach sa vyberá na každom mieste. Napr. taký hrad Wawel - Krakov. Nádvorie je zadarmo, hrobka a hrad sa platí. Ale keby v tom bolo všetko zahrnuté, celý areál. A všade sa kupčí, kšeftuje. Akú slobodu tam majú malí živnostníci? Väčšiu ako tu. A kto bol Červený kláštor, Malý Dunajec, určite návštivil aj tzv. Tri koruny, ktoré patrí Poľsku. Od Slovákov tam výberajú po 3 e, ak nie viacej.

Ohľadom Slováka Slovákovi má príslovie Svoje si nedáme, a cudzie nechceme: Slovák Slováka zdiera. V zahraničí sme každý sám za seba. Poliaci, Maďari, práve držia spolu. Ak máme politické požiadavky, sme zdeptaní. Poľsko, Maďarsko, Rumunsko sú jednotní.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstúpiť do diskusie Komentovať článok Vytlačiť