Vicepremiér Peter Pellegrini: Omán ponúka množstvo príležitostí pre slovenské firmy

21.10.2017 10:51

Omán predstavuje obrovskú príležitosť pre slovenské firmy, slovenské inovácie aj výskum a vývoj. Po sérii rokovaní s viacerými predstaviteľmi ománskej vlády počas svojej pracovnej cesty v metropole tejto krajiny to v pondelok (16.10.) konštatoval podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. “Rokovania boli veľmi konkrétne a mnohí ministri otvárali témy, na ktorých sa dá naozaj stavať,” vyzdvihol.

Vicepremiér Peter Pellegrini: Omán ponúka množstvo príležitostí pre slovenské firmy
Foto: SITA
Popis: Vicepremiér pre investície Peter Pellgrini

Intenzívne sa podľa neho rokovalo napríklad o vytipovaní slovenských spoločností, ktoré by mohli prísť do Ománu pomôcť vytvoriť sieť subdodávateľov pre automobilový priemysel. “Jedná sa hlavne o výrobky z plastov, ktoré môžu byť použité v automobilovom priemysle v tomto regióne,” priblížil Pellegrini.

Veľký význam majú podľa neho pre Omán tiež vysokokvalitné balené potraviny s dlhou trvanlivosťou. Súvisí to aj s prípravou na prírodné katastrofy, ako sú požiare, zemetrasenia, záplavy, kedy dôjde k narušeniu dodávok čerstvých potravín. “Tu by chceli využiť našu expertízu, naše laboratória, ktoré sa venujú výskumu potravín,” vysvetlil slovenský vicepremiér. Existuje tak napríklad priestor vytvoriť  s miestnou firmou v Ománe spoločný podnik, ktorý by mohol takéto produkty vyrábať.

Úlohou slovenskej delegácie po návrate z aktuálnej pracovnej cesty späť na Slovensko je vytipovať zoznam firiem, ktoré by mohli pôsobiť v perspektívnych oblastiach a mali by preto vycestovať do Ománu. “Hodnotím túto cestu ako veľmi efektívnu, veľmi konkrétnu, na základe ktorej budú prebiehať ďalšie bilaterálne rokovania už po našom návrate domov,” dodal Pellegrini.

Vzájomná obchodná výmena medzi Slovenskom a Ománom je v súčasnosti na nízkej úrovni, pripustil riaditeľ odboru zahraničného obchodu Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Tibor Buček. So slovenskou delegáciou sa v pondelok zúčastnil prvého slovensko-ománskeho podnikateľského fóra v Maskate.

ZDROJ: TA SR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Slovenská národná strana si pripomína udalosti zo 17. novembra

12:23 Slovenská národná strana si pripomína udalosti zo 17. novembra

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu si spolu s posla…