Pollák (OĽaNO): Súčasný splnomocnenec vlády pre rómske komunity nekoná a zavádza

0
OĽaNO (Autor: OĽaNO)

„Súčasný splnomocnenec Ravasz sa bráni, že našiel projekty absolútne nepripravené na spustenie ďalšej fázy. Aká je pravda? Už v auguste minulého roku  boli projektové zámery schválené komisiou na ministerstve vnútra, koncom roka 2015 boli ministerstvu vnútra predložené hotové národné projekty,“ vysvetlil P. Pollák.

„Konkrétne projekty boli od augusta 2015 pripravované a konzultované s ministerstvami a predovšetkým s ľudmi z mimovládneho sektora, ktoré na projektoch veľmi aktívne spolupracovali. Ľudia z mimovládiek môžu bez váhania potvrdiť a dosvedčiť, že projekty boli pripravené a riadne odovzdané ministerstvu vnútra. Otázka teda skôr znie, prečo ich ministerstvo stále nespustilo a prečo sa všetko zastavilo práve pred marcovými voľbami.“

Pollák poznamenal, že to čo Ravasz nazýva „revíziou a nápravou“ projektov, je v skutočnosti snaha o vážne a neodôvodnené zmeny v pripravenom a schválenom systéme. „Splnomocnenec v máji tohto roka náš návrh kompletne prerobil, a to horším smerom – odobral z neho totiž dôležité komponenty komplexného riešenia problematiky marginalizovaných rómskych komunít. Nepochopiteľne zo systému odstránil napríklad oblasť predškolskej výchovy, či vysporiadanie pozemkov. Už len tým vážne ohrozuje systém, ktorý sme pripravovali tri roky a o ktorom sme museli presvedčiť Európsku komisiu. Len na základe kvalitnej pripraveného systému komisia odsúhlasila Slovensku, ako jedinej krajine EÚ, obrovské peniaze na riešenie rómskej problematiky. Určite ich presvedčilo aj to, že sme sa rozhodli riešiť aktivity, na ktoré si u nás predtým nikto netrúfol, nikto ich nerobil.“

Pollák naďalej tvrdí, že súčasnému splnomocnencovi zanechal na riešenie problémov a spustenie projektov 380 miliónov eur. „Je scestné, keď Ravasz tvrdí, že na integráciu marginalizovaných rómskych komunít je určená len suma 139 miliónov eur. Celých 380 miliónov je určených pre riešenie problémov rómskych komunít a rozhoduje o nich ministerstvo vnútra. A práve pod toto ministerstvo spadá aj úrad splnomocnenca. Všetko teda závisí len od ich dohody, od ich spolupráce, od pružnosti ich konania. Všetko ostatné sú výhovorky. Presný plán toho, čo majú robiť a ako peniaze použiť, je ukotvený v Operačnom pláne Ľudské zdroje, ktorý Slovensku ešte za môjho pôsobenia schválila Európska komisia.“

Spomínaný plán je opretý o potreby terénu – zahŕňa sociálnu i komunitnú prácu, predškolské vzdelávanie, usporiadanie pozemkov, či svojpomocnú výstavbu. „Dnes je stav taký, že v 150 najhorších lokalitách, pre ktoré sú tie peniaze určené, sa nerealizuje vôbec nič. Ani po pol roku, odkedy je vo funkcii nový splnomocnenec. O nečinnosti vlády a nového splnomocnenca budem informovať v najbližšej dobe aj Brusel,“ uzavrel Pollák.

- Reklama -