Mikolášik (KDH): Extrémizmus nie je mandelinka

0
Miroslav Mikolášik, poslanec EP (KDH/EĽS) (Autor: European Union 2015)

Lebo len oni a len takto dokážu zabrániť nárastu extrémizmu, mi odkedy zverejnili svoje programové priority, úprimne chodí po rozume. Ako normálnemu voličovi, bežnému Slovákovi a otcovi detí, ktoré v tejto krajine vychovávajú svoje deti.

Extrémizmus totiž nie je mandelinka zemiaková a nezhodili nám ho sem „zlí imperialisti“, ako si to vtipne vymyslela kedysi komunistická propaganda. Extrémizmus, aký sa ocitol momentálne v slovenskom parlamente, vyrástol z našej pôdy, ktorú hojne „hnojili“ naši politici svojimi rozhodnutiami v neprospech celých regiónov, z ktorých vznikli hladové doliny, v neprospech obrovských skupín ľudí, z ktorých práve v poslednom volebnom období vznikli ich voliči.

Predseda vlády po župných voľbách pred tromi rokmi pritom tvrdil, že šéfa dnes už aj parlamentnej strany extrémistov porazí aj vrece zemiakov, ale najskôr sa ukázalo, že naňho nemal jeho nominant na funkciu banskobystrického župana, a teraz dokonca aj to, že ani on sám. Keď sa totiž po týchto parlamentných voľbách analytici pozreli na jeho voličstvo zistili, že u župana z Banskej Bystrice Slováci nehľadali záchranu pre utečencami, ani silného vodcu, ale sociálny program a účinný boj proti korupcii. Pritom premiér im v poslednom období ponúkal presný opak. Strašil ich migrantmi, a obhadzoval sociálnymi balíčkami, ktoré zjavne až tak nepomáhali, ako dobre vyzerali na nástenke, z čoho ich jasne usvedčil výsledok volieb. Veď extrémisti vyhrali na celej čiare medzi prvovoličmi a skončili v prvej polovici dokonca aj medzi voličmi do 39 rokov. No presne táto skupina voličov je opäť tá, ktorá sa v prioritách prioritne protiextrémistickej koalície, vôbec nenachádza.  Rodiny s malými deťmi, zdravotne postihnutých či ľudí odkázaných na sociálne služby budúce vládne strany nespomenuli ani jediným slovom a do priorít ich nezahrnuli. 

A korupcia? Priority nových koaličných spojencov prinášajú len relatívne nekonkrétny sľub, že vytvoria podmienky na účinný boj proti nej. Keď však budú tie podmienky vytvárať, tak ako začali, tak sa tety Anky, kotolníci , maséri, ani finančné skupiny nemusia budúcnosti báť. Veď doterajšia vládna strana začala koaličné nahováračky ultimátom, že o SIS a prokuratúre sa nediskutuje. A obetaví pravicoví bojovníci proti extrémizmu len sklonili hlavy, bohužiaľ, zrejme, aby ľahšie dovideli na odrobinky, ktoré im za to mocnejší partner pohodil. Pretože ten tak bude mať teraz bez akéhokoľvek odporu nových koaličných partnerov v rukách tajnú políciu, štátnu políciu  a ešte aj predsedovho spolužiaka na čele prokuratúry. Ako trefne poznamenali komentátori, avizovaná nová ministerka spravodlivosti sa môže pri súdnictve ureformovať aj k smrti, no na súdy „sa dostane len to, čo najväčší vládny subjekt dovolí, a v podobe, v akej to on dovolí“.

Americký básnik a diplomat James Russell Lowell hovorí, že kompromis je dobrý dáždnik, ale zlá strecha. Keďže už teraz vidno, že zateká, bojím sa o to viac, aby sa po čase do nitky premoknutá Slovač nenechala v ešte väčšom počte zlákať pod strechu toho, s ktorým o žiadne kompromisy nikto ani nestojí…

- Reklama -