Lož má krátke nohy – stanovisko SaS k správe NKÚ k pralesom | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

Lož má krátke nohy – stanovisko SaS k správe NKÚ k pralesom

21.2.2018 18:32

Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) opísala to, na čo odborná verejnosť už dávno poukazovala. Štát úplne zanedbal a klamal pri priebežných hodnoteniach a správach ohľadom plnenia podmienok starostlivosti o lokalite svetového dedičstva UNESCO – Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.

Lož má krátke nohy – stanovisko SaS k správe NKÚ k pralesom
Foto: SaS
Popis: Strana Sloboda a Solidarita (SaS)

Hra na slepú babu nedopadla pre rezort životného prostredia dobre. Vykonaná kontrola potvrdila nedostatky pri vyhlasovaní chránených území a v oblasti ich členenia. Bol potvrdený nesúlad medzi deklarovanou zonáciou územia biosférickej rezervácie v zmysle požiadaviek UNESCO a medzi reálnym stavom a klasifikáciou územia v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Potvrdila sa neaktuálnosť strategických programových dokumentov v oblasti ochrany prírody a krajiny. Kontrolou bolo zistené, že klasifikácia území, deklarovaná v medzinárodných záväzkoch, v niektorých prípadoch nezodpovedala skutočnému stavu zabezpečenia ochrany v zmysle národnej legislatívy.

Finančné prostriedky – poskytnuté zo štátneho rozpočtu na plnenie úloh Štátnej ochrany prírody SR na území Národného parku Poloniny v sume viac ako jeden milión eur za kontrolované obdobie – slúžili predovšetkým na organizačné zabezpečenie chodu správy NP Poloniny a nie na zabezpečenie medzinárodných záväzkov a nápravy nezákonného stavu a vyriešenie vlastníckych vzťahov.

Kontrola poukázala na zanedbanie kľúčových krokov, ktoré bolo nevyhnutné realizovať, a to minimálne zabezpečiť zmenu hospodárenia na štátnych lesných pozemkoch. Vláda opäť len formálne vzala na vedomie správu a ani sa neunúvala skontrolovať vlastné uznesenie z novembra 2017, z ktorých vyplynuli viaceré úlohy a momentálne sú už po termíne.

Žiadame, aby vláda bezodkladne realizovala a vyhodnotila plnenie konkrétnych opatrení a prestala zavádzať Výbor svetového dedičstva a klamať občanov Slovenska.

Anna Zemanová, poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre životné prostredie

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

OĽANO: Ak sa Smeru podarí dokonať hru na ľudí, OĽANO spustí referendum za predčasné voľby

20:19 OĽANO: Ak sa Smeru podarí dokonať hru na ľudí, OĽANO spustí referendum za predčasné voľby

Nominant strany Smer Tomáš Drucker na poste ministra vnútra nezabezpečí nezávislé vyšetrovanie vražd…

Server ParlamentnéListy.sk používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie Rozumiem