Kiska prijal Európsku komisiu: Potrebujeme nadchnúť ľudí pre Európu

0
Prezident Kiska (Autor: prezident.sk)

Prezident v príhovore pred členmi komisie vyzdvihol predsedníctvo v Únii ako historický moment pre Slovensko: „Naši starí rodičia by si také niečo nedokázali predstaviť. Ani naši rodičia, ktorí žili za železnou oponou po väčšinu svojich životov. Prešli sme dlhú cestu a predsedníctvo je výsledkom mnohých rokov tvrdej práce.“

Slovensko chce, slovami prezidenta, vystupovať ako empatický mediátor. Práve empatia je podľa Andreja Kisku niečo, čo v súčasnosti chýba vzťahom medzi členskými krajinami, Európskou komisiou a ďalšími európskymi inštitúciami.

Prezident Kiska sa v príhovore dotkol aj nedávneho referenda vo Veľkej Británii o vystúpení z Európskej únie. „Osobne som z výsledku britského referenda smutný,“ povedal Kiska. „Ale nie je to koniec dejín. Myšlienka integrácie utrpela ranu, ale nie je porazená.“

Hoci je Európska únia priestorom stability a prosperity pre milióny svojich obyvateľov, Andrej Kiska si všíma, že oproti nacionalistickým náladám v jednotlivých krajinách pôsobí takmer až dojmom zastaranosti. „Vecná debata o zlepšovaní vecí, o tom, čo funguje alebo nefunguje, sa často stráca v emóciách, mýtoch a hoaxoch.“

Podľa prezidenta je preto čas poopraviť a zachovať spoločnú európsku budúcnosť, čo znamená riešiť mnohé komplikované problémy. „Rozumiem hlasom volajúcim po hlbokých reformách na úrovni Európskej únie, ale je dôležité naplniť tieto hlasy reálnym obsahom. Inak tieto abstraktné zvolania po reštarte len posilnia imidž Európskej únie ako naštrbeného projektu,“ vyhlásil prezident.

„Musíme čeliť šíriacej sa rétorike v štýle 'zvaľme to na Brusel', ktorú využívajú politici, kedykoľvek majú pocit, že to pomáha ich domácim záujmom,“ zdôraznil prezident Kiska.

Obnovenie dôvery podľa neho nie je technokratická úloha. „Je to otázka postoja, entuziazmu, poctivosti a politického vedenia. Potrebujeme, aby sa ľudia znovu nadchli pre európsky projekt. Len to je cesta vpred,“ myslí si prezident. Aj na Slovensku je podľa neho podpora zotrvania v Európskej únii skôr vecou zvažovania možných rizík než skutočného ocenenia projektu, z ktorého profitujeme a ktorý zaručuje mierovú budúcnosť.

Na záver príhovoru potvrdil Andrej Kiska, že Slovensko bude počas predsedníctva tvrdo pracovať, aby udržalo Európu jednotnú: „Úprimne si želám, aby o šesť mesiacov, keď budeme odovzdávať predsedníctvo Malte, bola Európska únia v lepšej kondícii a pozitívnejšej nálade, než je teraz.“

Prečítajte si príhovor prezidenta v anglickom jazyku.

- Reklama -