Gröhling (SaS): Duálne vzdelávanie neoslovilo žiakov ani v treťom roku. Systém je nepružný

21.10.2017 13:42

Duálne vzdelávanie ani v treťom roku fungovania neoslovilo dostatočný počet žiakov stredných odborných škôl. Vyhlásil to Branislav Gröhling, poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíder strany pre školstvo.

Gröhling (SaS): Duálne vzdelávanie neoslovilo žiakov ani v treťom roku. Systém je nepružný
Foto: archív B.G.
Popis: Branislav Gröhling (SaS)

V tomto roku sa do duálneho vzdelávania zapojilo 1370 prvákov. Vlani to bolo 1122, pričom vznikli miesta až pre 2700 žiakov. A v prvom roku to bolo 450 žiakov z plánovaných 1488.

„Hoci 1370 nových prvákov v duálnom vzdelávaní je istý nárast, stále je to veľmi malý počet, konkrétne necelé 4 % z celkového počtu prvákov stredných odborných škôl. Tých je aktuálne 36 873,“ uviedol B. Gröhling, ktorý upozornil, že zavedenie duálneho vzdelávania stálo desiatky miliónov eur. „Ak to nemajú byť len opäť ďalšie peniaze vyhodené do vzduchu, je treba so systémom duálneho vzdelávania niečo robiť.“

Poslanec NR SR za SaS je systém duálneho vzdelávania rigidný a nepružný. „Z duálneho vzdelávania potrebujeme odstrániť nadbytočnú byrokraciu, umožniť vstup do duálneho vzdelávania aj v druhom či treťom ročníku, podporiť zapojenie malých a stredných podnikov a zrušiť systém znižovania normatívov na žiaka v duálnom vzdelávaní,“ navrhuje tímlíder SaS pre školstvo.

„Ak by sa zaviedli tieto zmeny, je šanca, že duálne vzdelávanie sa ešte rozbehne. Zároveň platí, že zavedenie duálneho vzdelávania prinieslo len nepatrné výsledky v porovnaní s množstvom peňazí a energie, ktoré sa do tohto projektu investovali. Je to vizitka toho, akým spôsobom náš štát pristupuje k odbornému školstvu a ku školstvu všeobecne,“ uzavrel Branislav Gröhling.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lož má krátke nohy – stanovisko SaS k správe NKÚ k pralesom

18:32 Lož má krátke nohy – stanovisko SaS k správe NKÚ k pralesom

Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) opísala to, na čo odborná verejnosť už dávno poukazoval…