Zmarili nádej na zlepšenie vzťahov, zaznelo. Medvedev ostro odsúdil sankčný zákon, ktorý podpísal Trump

3.8.2017 8:45

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v stredu ostro odsúdil zákon o sankčných opatreniach voči Moskve, ktorý deň predtým podpísal prezident USA Donald Trump. Podľa ministerského predsedu sa tým zmarili nádeje na zlepšenie pomerov medzi oboma krajinami, informovala agentúra DPA.

Zmarili nádej na zlepšenie vzťahov, zaznelo. Medvedev ostro odsúdil sankčný zákon, ktorý podpísal Trump
Foto: SITA
Popis: Ruský premiér Dmitrij Anatolievič Medvedev

„Vyhliadkam na zlepšenie našich vzťahov s novou americkou administratívou je teraz koniec," napísal na sociálnej sieti Facebook ruský premiér. Podľa neho Spojené štáty sprísnením protiruských sankcií zároveň vyhlásili Moskve "totálnu obchodnú vojnu". Medvedev označil Trumpov postoj k tejto otázke za "slabošský".

„Budeme pokojne pokračovať v rozvíjaní svojej ekonomiky a sociálnej oblasti, budeme riešiť náhradné dovozné zdroje a dôležité vládne úlohy. Počas uplynulých rokov sme sa naučili, ako na to - v podmienkach takmer uzavretých finančných trhov a strachu zahraničných investorov. Tieto sankcie nemajú zmysel," tvrdí Medvedev.

„Trumpova administratíva preukázala úplnú bezmocnosť, keď podriadila svoje exekutívne právomoci Kongresu tým najponižujúcejším spôsobom. Americký establišment si zapísal obrovské víťazstvo nad Trumpom. Samotný prezident nebol s novými sankciami spokojný, ale daný zákon musel podpísať," vyjadril sa ďalej Medvedev.
nkčné opatrenia označil za chybné i Trump. "Hoci podporujem tvrdé kroky, ktoré majú odradiť od agresívneho a destabilizujúceho konania Irán, Severnú Kóreu a Rusko, tento zákon je veľmi defektný," uviedol americký prezident. Dokument obsahuje i podmienky, ktoré zabraňujú hlave štátu v budúcnosti sankcie zmierniť.

Inkriminovanú legislatívu minulý týždeň schválil Kongres takým vysokým pomerom, že prebíja i prípadné prezidentské veto, pripomína agentúra Reuters. Washington touto legislatívou hodlá potrestať Rusko za údajné zasahovanie do vlaňajších prezidentských volieb, ako aj za anexiu ukrajinského polostrova Krym v roku 2014. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Za komunistov boli veľmi efektívne systémy vzdelávania, hovorí Fico. Potom pripustil mocenský zásah a priznal, že chce znova vyhrať voľby

12:35 Za komunistov boli veľmi efektívne systémy vzdelávania, hovorí Fico. Potom pripustil mocenský zásah a priznal, že chce znova vyhrať voľby

„Moja ambícia v roku 2020 je vyhrať ďalšie parlamentné voľby, a to s výsledkom, ktorý nás bude opráv…