Zaznelo závažné obvinenie! Smer-SD chce ovplyvniť voľby v Českej republike, tvrdí Hlina

    0
    Premiér Robert Fico (vpravo) so svojím českým kolegom Bohuslavom Sobotkom (Autor: SITA)

    ÚPN sa po verdikte Najvyššieho súdu SR, že Babiš agentom nebol, obrátil na Ústavný súd SR. Hlina sa domnieva, že po odvolaní Krajňáka môže byť podnet na ústavný súd stiahnutý. “Smer-SD sa ponáhľa, lebo v Čechách sú parlamentné voľby 20. a 21. októbra. Pätnásteho októbra bude tento zákon účinný, na ďalší deň odvolajú Krajňáka a je vysoký predpoklad, že stiahnu podanie na ústavný súd. V Čechách bude Babiš týždeň pred voľbami mávať papierom, že to má vybavené a že mal pravdu. Takto chce naša koalícia ovplyvniť voľby v Čechách,” konštatoval Hlina.

    Šéf kresťanských demokratov zdôraznil, že zákon o ÚPN doteraz nikomu neprekážal. “Je to účelová zmena a výraz arogancie. ÚPN je posledná inštitúcia, ktorá Smeru-SD neleží pri nohách. Navrhovaná zmena má blízko režimom na východ od nás. Zámerom je urobiť z ústavu bezzubý spolok historikov, ktorí sa tam budú len šuchtať, prekladať spisy a na nič sa nepýtať,” povedal.

    Podľa jeho slov zdôvodňovať zmenu zákona aj tým, že sú na pracovisku zlé vzťahy, je smiešne. “Ak niekto má problém s Krajňákom a nevie ho odvolať, tak nech sa vloží do zákona, ako dôvod na odvolanie spočívajúci v tom, že boli zistené závažné nedostatky pri výkone funkcie. Ale nech ho odvolá ten, kto ho menoval. Smer-SD to však neurobí. Museli by totiž priznať farbu, že Krajňák si plní povinnosti tak, ako to Smer-SD nepredpokladal, teda naháňa eštebákov a oligarchov,” myslí si Hlina.

    Členka predsedníctva KDH Miroslava Szitová preto vyzvala koalíciu, aby tento zákon stiahla a aby takúto zmenu nerobila počas funkčného obdobia Ondreja Krajňáka. Ak to koalícia neurobí, Hlina apeluje na prezidenta SR Andreja Kisku, aby právnu normu nepodpísal. “Zákon by mal byť schválený v septembri a ak ho prezident vetuje, voľby v Čechách nestihne ovplyvniť,” dodal.

    Novelu zákona o ÚPN predložili poslanci Jaroslav Paška (SNS), Mária Janíková (Smer-SD), Edita Pfundtner (Most-Híd) a Martina Šimkovičová (nezaradená). Tvrdia, že súčasný model riadenia ústavu jednou osobou, ktorá podlieha iba formálnej kontrole ústavných inštitúcií, je neefektívny a neopodstatnený. Podľa právnej normy súčasný šéf ústavu Ondrej Krajňák skončí 15. októbra 2017. Ostane členom správnej rady, a to do konca funkčného obdobia, na ktoré bol zvolený. Štatutárom má byť po novom správna rada ako kolektívny orgán.

    Ústav v reakcii uviedol, že novela a jej zdôvodnenie sú účelové a zavádzajúce. “Prioritou návrhu je čo najskôr odvolať súčasného predsedu Správnej rady Ondreja Krajňáka, ktorý si dôsledne plnil úlohy vyplývajúce zo zákona. Snaha o jeho odvolanie prichádza v čase, keď ÚPN po rokoch stagnácie získal rešpekt a uznanie nielen doma, ale aj za hranicami našej vlasti,” odkázal v stanovisku ústav.

    - Reklama -