Za komunistov boli veľmi efektívne systémy vzdelávania, hovorí Fico. Potom pripustil mocenský zásah a priznal, že chce znova vyhrať voľby

18.2.2018 12:35

„Moja ambícia v roku 2020 je vyhrať ďalšie parlamentné voľby, a to s výsledkom, ktorý nás bude oprávňovať na zostavenie vlády,“ uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3. Prehovoril aj o obsahu chystaného druhého sociálneho balíčka koaličnej vlády.

Za komunistov boli veľmi efektívne systémy vzdelávania, hovorí Fico. Potom pripustil mocenský zásah a priznal, že chce znova vyhrať voľby
Foto: TASR
Popis: Robert Fico
Premiér Fico je odhodlaný vyhrať budúce parlamentné voľby a verí, že budú v riadnom termíne, teda v roku 2020. Do európskych inštitúcií sa v prípade ukončenia politickej kariéry odísť nechystá. „Pokiaľ ide o Európu, nikdy ma táto téma nezaujímala. Dunaj v Bratislave je Dunaj v Bratislave. Ja tu chcem zostať,“ odpovedal na otázku, či sa neplánuje uchádzať o posty v európskych štruktúrach podobne ako napríklad Donald Tusk. 
 
„Chcem vyhrať piate parlamentné voľby,“ vyhlásil suverénne Fico a dodal, že by veľmi rád zostal pôsobiť doma na Slovensku. 
 
K schválenému sociálnemu balíčku predseda vlády uviedol, že je príkladom toho, ako vedia koaliční partneri v súčasnej vláde robiť kompromisy. „Ukázalo sa, že dohody, ktoré sme urobili ohľadne sociálneho balíka, tak platia,“ povedal Fico. Pripomenul pritom, že Most si presadil opatrenia pre dôchodcov, SNS 13. a 14. platy a Smer zase vyššie príplatky za prácu v noci či zákaz sociálneho dampingu. 
 
„Keď sa darí štátu, je našou povinnosťou dať ľuďom viac,“ uviedol premiér. Trinásty a štrnásty plat pritom prisľúbil aj pre verejných a štátnych zamestnancov na základe návrhu poslanca Smeru Erika Tomáša. Samosprávy na toto opatrenie navrhované poslancom Erikom Tomášom (Smer-SD) majú podľa Fica dostatok prostriedkov. 

Minimálna mzda a druhý sociálny balíček

Minimálnu mzdu chce Fico aj naďalej zvyšovať a dúfa, že čoskoro bude na úrovni 60 percent  priemerného zárobku v národnom hospodárstve. „Je teda naším cieľom v horizonte niekoľkých rokov dôjsť k sume 600 eur,“ povedal k minimálnej mzde. 
 
Premiér navyše chce, aby bol inštitút minimálnej mzdy chránený aj ústavou. „Rast minimálnej mzdy tlačí aj na rast ostatných miezd. A ja urobím všetko, aby bola zakotvená v ústave. Chceme ju takto chrániť a zvyšovať. Urobíme teda pokus zakotviť inštitút minimálnej mzdy ako takej v ústave,“ vyhlásil Fico. 
 
Reč bola aj o druhom sociálnom balíčku, ktorého obsah by mohla vládna koalícia predstaviť už tradične na 1. mája. Premiér by chcel do ďalšieho sociálneho balíčka presadiť prudké zvýšenie minimálnej mzdy, zvýšenie platov zamestnancov v štátnej a verejnej správe v rokoch 2019 a 2020, pomoc dôchodcom a zníženie DPH na plienky, sunar či detskú výživu. 

Školstvo a VÚC 

Premiér sa venoval aj téme školstva, kde si kritiku aj vážne varovanie odniesli samosprávy. „Mali by sme hovoriť o tom, akú chybu sme urobili pri zriaďovaní VÚC, pretože si štát nenechal kontrolné mechanizmy, a preto nemôžu ovplyvniť rozhodnutia samospráv,“ povedal Fico. Dodal, že študenti stredných odborných škôl, ktoré sú v kompetencii vyšších územných celkov (VÚC), študujú veci, o ktoré nie je záujem. 
 
„Kto potrebuje vyštudovaného organizátora voľného času? Poctivé remeslo nie je síce spojené s titulom, ale so zručnosťami, ktoré tento štát potrebuje,“ uviedol premiér. Vyššie územné celky vyzval, aby začali prispôsobovať stredné odborné školstvo potrebám pracovného trhu, lebo v opačnom prípade vyzve koaličných partnerov na mocenský zásah a centralizovanie stredného odborného školstva. 
 
„Buď VÚC zmenia samy štruktúru vzdelávania, alebo príde štát a mocensky rozhodne a podľa mňa je čas, aby štát mocensky zasiahol,“ varoval Fico. 
 
Premiér spomenul aj duálny systém vzdelávania a dodal, že iba 2 percentá stredných odborných škôl spolupracujú so zamestnávateľmi na takej úrovni, že ich absolventi absolvujú v podnikoch špecializovanú prax a sú po skončení rovno zamestnaní. Cestou, ako zatraktívniť takéto štúdium, sú podľa Fica napríklad štipendiá. 
 
„My niekedy vymýšľame teplú vodu a hanbíme sa povedať, že do roku ´89 tu boli veľmi efektívne systémy vzdelávania. Ak niečo fungovalo, tak to treba prebrať,“ uviedol predseda vlády k duálnemu spôsobu vzdelávania, pri ktorom študenti zo školy nastupujú rovno do praxe vo firmách, kde sa učili počas štúdia. 
 
„Urobme z gymnázií niečo luxusné, aby tam chodili len študenti s najlepším prospechom. Na druhej strane, zatraktívnime stredné odborné vzdelávanie,“ vyhlásil. Premiér upozornil, že 63 percent študentov, ktorí vyjdú zo stredných škôl, má kvalifikáciu, ktorú tento štát nepotrebuje. „Ak s tým VÚC ako zriaďovatelia stredných škôl niečo neurobia, ak nezmenia štruktúru vzdelávania, príde štát a urobí mocenské rozhodnutie,“ varoval Fico v závere svojho vystúpenia v nedeľnej relácii. 
 
Celý program si môžete pozrieť TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Slováci sú na tom dobre. Nech už vyhrá vo voľbách ktokoľvek, krajina zostane proeurópska, hovorí český ekonóm

0:00 Slováci sú na tom dobre. Nech už vyhrá vo voľbách ktokoľvek, krajina zostane proeurópska, hovorí český ekonóm

REPORTÁŽ „Slováci sú na tom dobre. Nech už tam vyhrá vo voľbách akákoľvek strana, krajina zostane pr…