Z tohto má ťažkú hlavu. Minister financií Kažimír pomenoval najväčšie riziko prílevu ďalších zahraničných investícií

6.1.2017 22:15

Výziev a rizík predovšetkým v zahraničí je dosť na to, aby sme si mohli byť istí, že nemáme pred sebou úplne ľahký rok. Upozorňuje na to minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Zároveň sa však na rok 2017 pozerá s istou dávkou optimizmu.

Z tohto má ťažkú hlavu. Minister financií Kažimír pomenoval najväčšie riziko prílevu ďalších zahraničných investícií
Foto: SITA
Popis: Minister financií SR Peter Kažimír
"Veľmi sa teším štruktúre ekonomického rastu SR, ktorá nie je založená len na vývoze do iných krajín, ale máme jasné signály obnovenia dôvery a spotreby domácnosti, čo je sprevádzané novými pracovnými miestami, a tým aj tlakom na zvyšovanie miezd a schopnosťou míňať peniaze na kupovanie tovarov a služieb, ktoré dajú prácu zase iným ľuďom," uviedol v rozhovore pre TASR.
 
Slovensko bude v tomto roku podľa šéfa rezortu financií riešiť problém obsadenia voľných pracovných miest, ktorých je v súčasnosti najviac od krízy. Označil to za najväčšie riziko prílevu ďalších zahraničných investícií.
 
"Odpoveďou na to je systémovo riešiť naše regionálne disparity. Stále máme regióny, kde je dvojciferná nezamestnanosť, a zároveň neschopnosť nájsť kvalifikovaných a ochotných pracovníkov. Toto sú nielen ekonomické, ale často aj morálne, etické otázniky," upozornil Kažimír.
 
Čoraz častejšie sa bude v tejto súvislosti riešiť otázka, či dovolíme prísun pracovných síl zo zahraničia. "Dostávame sa do etapy, kedy je krajina ešte s relatívne vysokou nezamestnanosťou nútená reagovať na nedostatok pracovných síl tým, že budeme musieť povoliť stovkám alebo tisíckam ľudí z okolitej Európy pracovať na Slovensku," avizoval.
 
Poukázal tiež na viaceré riziká v zahraničí. Európa má pred sebou "supervolebný" rok a bude veľmi dôležité, ako dopadnú voľby v Holandsku, Francúzsku, Nemecku, možno aj predčasné v Taliansku. "Pre nás je kľúčové, aby sa trend radikálnych a populistických strán nepotvrdil vo výsledkoch volieb," zdôraznil Kažimír.
 
Konfrontovaní budeme tiež s prvými krokmi novej americkej administratívy pod vedením Donalda Trumpa. Naďalej žijeme v blízkosti konfliktu na Ukrajine, trápiť nás bude tiež ďalšia vlna migrácie či prítomnosť terorizmu priamo v Európe.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko

13:50 Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko

Ľudia na protestoch vyjadrovali túžbu po slušnosti. Ale pokus sprivatizovať si slušnosť vzbudzuje ni…