Vzdali to učitelia? Ostrý štrajk bude od pondelka minulosťou. Toto sú ich ďalšie kroky

    0
    Akcia Ďakujeme, že vieme na Námestí SNP v Bratislave. (Autor: zdroj: pk)

    Juraj Halas z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov dnes pripomenul, že školstvo sa v posledných týždňoch stalo dejiskom najdlhšieho štrajku v moderných dejinách Slovenska. “Vďaka doteraz 40-dňovému štrajku a ďalším protestným akciám sa z neho stala významná téma celospoločenskej diskusie,” dodal Halas.

    Iniciatívy spoločne kritizujú, že dosluhujúca vláda sa odmietla zaoberať trojicou požiadaviek, za splnenie ktorých vstúpilo do štrajku 15 000 pedagogických a odborných zamestnancov z vyše tisíca škôl a tiež vysokoškolskí zamestnanci z 20 vysokých škôl. Iniciatívy učiteľov, rodičov aj študentov pripomínajú, že kvalitné vzdelanie je kľúčové pre budúcnosť krajiny. Budúcu vládu preto žiadajú, aby prestala prehliadať problémy školstva a aby školstvo pre ňu bolo skutočnou, nie len papierovou prioritou. 

    Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára. Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadali, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadali ďalšie zvýšenie o 90 eur.

    Ďalšou požiadavkou bolo zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu. 

    Vysokoškolskí zamestnanci do štrajku vstúpili na protest voči spôsobu, akým sa zaobchádza s ich kolegami v regionálnom školstve, na znak nesúhlasu so súčasným spoločenským postavením učiteľov, no predovšetkým na podporu troch požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov. Do štrajku vstúpili v pondelok 15. februára a prevzali tak štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách, ktorí svoj štrajk prerušili. 

    - Reklama -