VIDEO Sabotovali pochod Pegidy nastrčení provokatéri? Množia sa videá a dôkazy

    0
    Protest hnutia Pegida (Autor: SITA)

    Pôvodcov „pyrotechnického“ útoku sa zatiaľ nepodarilo identifikovať, je však zrejmé, že použitie pyrotechniky viedlo k zastaveniu pochodu Pegidy poriadkovou políciou a jeho následnému rozohnaniu vodnými delami a slzotvorným plynom.

    Všetko bolo inak?

    Video zverejnené na Facebooku, Twitteri a Youtube, ktoré si pozrelo viac ako milión ľudí, zobrazuje nahnevaného muža, ktorý sa rozpráva počas protestu s policajtmi. Muž ťažkoodencov kritizuje, že povolili cez policajnú bariéru prejsť mužovi, ktorý hádzal pyrotechniku.

    Predtým, ako policajt požiada, aby nakrúcanie videa ukončili, je na záberoch muž, ktorý policajta upozorňuje: „Hej, tento! Zadržte ho, prosím vás, a skontrolujte jeho totožnosť. Práve hodil petardu, ten, ktorého ste teraz nechali prejsť, mal oblečený sivý kabát… Práve hodil petardu a vy ste ho nechali prejsť, čo sa tu deje? O čo tu ide?“ Ďalší muž kričí na policajta: „Novinári tu hádžu petardy!“

    Petarda prišla od chrbta

    Druhé video jasne ukazuje, že pyrotechnika odpálená v radoch polície nebola hodená zo strany protestujúcich. Zábery sú natáčané spoza chrbta ťažkoodencov, kde sa v tom čase nachádzali novinári a ďalší zamestnanci médií. Je na nich vidieť, ako doposiaľ neidentifikovaný muž v čiernom, pohybujúci sa medzi novinármi hodí petardu do blízkosti policajtov zadržujúcich demonštrantov z Pegidy.

    Spôsobili násilnosti provokatéri?

    Zdroj: LiveLeak

    Obvinenie z použitia agentov provokatérov nepadlo v Nemecku prvý raz. V roku 2011 sa mierumilovný proces proti urbanistickému stavebnému projektu v Stuttgarte znenazdania premenil na násilný stret medzi políciou a aktivistami. Protestujúci konštatovali, že sa to stalo až po tom, ako neznámi provokatéri z davu rozpútali násilnosti. Berlínske ľavicové noviny Die Tageszeitung vtedy dokonca citovali anonymného policajta, ktorý naznačil použitie „taktických provokatérov“.

    Zatiaľ čo si agresívna policajná taktika použitá na proteste Pegidy získala značnú pozornosť a kritiku na sociálnych sieťach, celú kontroverziu nemecké média fakticky ignorovali. Výnimkou bol časopis Compact, ktorý konštatoval, že „by to nebolo prvýkrát, čo sa štát a konformistická tlač rozhodli sami vytvoriť udalosti s cieľom pritlačiť na svojich politických oponentov“.

    Rozohnaná demonštrácia hnutia Pegida súvisela so sériou krádeží a sexuálnych útokov, ku ktorým došlo v Kolíne nad Rýnom v noci na 1. januára. Obviňovaní sú z nich cudzinci, zväčša severoafrického a arabského pôvodu. Polícia v Kolíne nad Rýnom zatiaľ eviduje viac ako 200 trestných oznámení vo veci krádeže, fyzického útoku a znásilnenia.

    - Reklama -