VIDEO Bulhari na čele Rady EÚ idú riešiť problémy, ktorým podľa Klusa čelí aj Slovensko

24.1.2018 20:30

Politológ a poslanec Martin Klus (SaS) odcestoval do jednej z najchudobnejších krajín Európskej únie, Bulharska, aby sa presvedčil, akým problémom tento štát čelí. O dojmy zo zahraničnej cesty sa podelil v krátkom videu.

VIDEO Bulhari na čele Rady EÚ idú riešiť problémy, ktorým podľa Klusa čelí aj Slovensko
Foto: SITA
Popis: Bulharská zástava
Bulharsko prebralo rotujúce polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie začiatkom roka a Klus tvrdí, že aj keď ide o jednu z najchudobnejších krajín Únie, tak ide zároveň aj o jednu z najoptimistickejších, čo sa týka budúcnosti v EÚ. 
 
Klus si myslí, že Bulharsko nastavilo svoje priority adekvátne k svojim optimistickým očakávaniam. Niektoré z nich súvisia podľa poslanca s problémami, ktorým čelí aj Slovensko. „To je vzdelávanie mladých ľudí, pretože Bulharsko bola krajina, ktorá za posledných 30 rokov prišla o najväčšie množstvo obyvateľov spomedzi všetkých krajín postkomunistického bloku, a Bulharsko čelí dnes vážnemu problému, že mnohé pozície nemá ako obsadiť, pretože mladí ľudia z krajiny odchádzajú a len zriedkakedy zvolia cestu späť. Podobne ako v prípade Slovenskej republiky,“ porovnal Klus. 
 
Jednou z priorít, o ktorých politológ hovoril, je teda riešenie takzvaného úniku mozgov do zahraničia, ale Bulharsko sa bude počas svojho polročného predsedníctva v Rade EÚ zaoberať aj otázkou schengenského priestoru. 
 
„Európa bez hraníc dnes nie je realita pre každého a napriek tomu, že Rumunsko a Bulharsko už dávno splnili kritériá a bolo by aj v záujme nás všetkých z hľadiska migračnej krízy, aby sa tieto dve krajiny čím skôr stali členskými krajinami schengenského priestoru, stále sú tu politické výhrady voči ich členstvu, a preto sú Bulharsko a Rumunsko neustále blokované krajinami západnej Európy a Slovensko vyjadrilo politickú podporu,“ povedal Klus s tým, že už čoskoro by mohli byť obe krajiny členmi „Schengenu“. 
 
Ďalšou prioritou bulharského predsedníctva, o ktorej Klus hovorí vo videoblogu (vlogu), je západný Balkán. Tento región je podľa poslanca dôležitý aj pre Slovensko. „Ako sa ukazuje aj na posledných udalostiach v Kosove, stále je to ten pomyselný sud s pušným prachom, ktorý treba riešiť, a preto som rád, že Bulhari aktívne mienia túto otázku na európskom fóre otvárať, a tým pádom otvárať aj otázku perspektívneho rozširovania sa EÚ,“ konštatuje Klus. 
 
Poslednou prioritou Bulharov na čele Rady EÚ je boj proti korupcii. Klus pripomína, že Bulharsko má stále vážny problém s korupciou a práve predsedníctvo v Rade EÚ dáva podľa neho priestor na to, aby krajina získala lepšie „know-how“ a skúsenosti. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Slováci sú na tom dobre. Nech už vyhrá vo voľbách ktokoľvek, krajina zostane proeurópska, hovorí český ekonóm

0:00 Slováci sú na tom dobre. Nech už vyhrá vo voľbách ktokoľvek, krajina zostane proeurópska, hovorí český ekonóm

REPORTÁŽ „Slováci sú na tom dobre. Nech už tam vyhrá vo voľbách akákoľvek strana, krajina zostane pr…