Utečencov tu chceme a ubytujeme. Takto sa rozhodla významná časť slovenských katolíkov

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

    Obdobný list adresovala sestrám saleziánkam ich generálna predstavená matka Yvonne Reungoat. „Výzvu Svätého Otca i list nášho hlavného predstaveného si veľmi vážime. V rámci našej charizmy – stretávania sa s mladými v našich strediskách a pri aktivitách – vidíme svoje možnosti pomôcť utečencom v procese ich sociálnej integrácie, zvlášť, ak ide o deti a mladých, aby sme prispeli k ich výchove, rastu, vzdelávaniu, k ich zapojeniu sa do spoločnosti,“ povedal provinciál slovenských saleziánov Jozef Ižold.

    Po pápežovej výzve nasledujú kroky

    Podľa provinciálnej predstavenej saleziánok na Slovensku Jany Kurkinovej sa medzi utečencami isto nájdu rôzni ľudia, ale tých, ktorí sú skutočne bez prostriedkov, bez možností, hladní, smädní, odkázaní na pomoc druhých, je dosť. „Výzva pápeža Františka i našej generálnej predstavenej Yvonne Reungoat je nielen pozvaním k rozmýšľaniu, ale aj výzvou ku konkrétnym krokom. Máme túžbu poskytnúť pomocnú ruku v duchu svojej charizmy a poslania, hlavne mladým rodinám a ich deťom, mladým bez rodičov, aby našli sociálno-výchovne zázemie,“ povedala.

    Nemôžeme byť indiferentní

    Hlavný predstavený saleziánov vo svojom liste saleziánskym provinciálom v Európe cituje celú pasáž výzvy pápeža Františka z nedele 6. septembra a sám k tomu zdôrazňuje, že „zoči-voči takej tragédii nemôžeme zostať indiferentní pred toľkými potrebami“. Pripomína tiež potrebu konkrétnosti, o ktorej pápež hovoril saleziánom pri návšteve v Turíne v júni. List podčiarkuje rozmer mladých utečencov a dáva konkrétnu výzvu saleziánskym komunitám a farnostiam: „Venujme osobitnú pozornosť neplnoletým a mladým, ktorí sú bez opory dospelých. Ubytujme hoci len jednu rodinu, štyri alebo päť osôb; s málom od všetkých urobíme mnoho aj v spolupráci s miestnou cirkvou a spoločnosťou.“

    Saleziáni don Bosca pôsobia na Slovensku od roku 1924, aktuálne v 22 domoch, Dcéry Márie Pomocnice, známe ako sestry saleziánky, začali pracovať na Slovensku v roku 1940 a aktuálne majú 15 komunít.

     

    - Reklama -