USA žiadajú irackých Kurdov, aby odložili referendum o nezávilosti

12.8.2017 22:10

Spojené štáty požiadali irackých Kurdov, aby odložili referendum o nezávislosti svojho autonómneho kurdského regiónu na severe krajiny, plánované na 25. septembra. Oznámil to dnes úrad prezidenta irackého Kurdistanu Masúda Barzáního.

USA žiadajú irackých Kurdov, aby odložili referendum o nezávilosti
Foto: Markéta Kutilová
Popis: Kurdi na hraniciach Islamského štátu
Žiadosť podľa správy adresoval predstaviteľom irackých Kurdov americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v piatok v telefonáte s Barzáním.
 
Americké ministerstvo zahraničných vecí v júni vyjadrilo znepokojenie, že pripravované referendum odvedie pozornosť od "naliehavejších priorít", ako je porážka džihádistickej skupiny Islamský štát, pripomína agentúra Reuters.
 
"V otázke odloženia referenda prezident (Barzání) uviedol, že obyvatelia Regiónu Kurdistan by očakávali záruky a alternatívy pre svoju budúcnosť," píše sa v oznámení, ktoré Barzáního kancelária vydala po Tillersonovom telefonáte. Ďalšie podrobnosti o reakcii kurdského lídra na americkú žiadosť neposkytla.
 
USA a iné západné krajiny sa obávajú, že plánované hlasovanie by sa mohlo stať ďalším ohniskom napätia v regióne. Početné kurdské menšiny žijú okrem Iraku aj v Turecku, Iráne a Sýrii a všetky tieto krajiny sú proti nezávislému kurdskému štátu.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Auto ako zbraň použili teroristi tento rok už sedemkrát. Od vlaňajška pri takýchto útokoch zomrelo naprieč Európou viac ako 130 ľudí

18:00 Auto ako zbraň použili teroristi tento rok už sedemkrát. Od vlaňajška pri takýchto útokoch zomrelo naprieč Európou viac ako 130 ľudí

Dodávka či nákladné auto sa stali po výzve teroristov z Islamského štátu obľúbenou a čoraz častejšie…