Turecko zostáva naďalej v zovretí strachu. Parlament predĺžil výnimočný stav až do apríla

4.1.2017 8:50

Výnimočný stav v Turecku súvisiaci s vlaňajším pokusom o štátny prevrat potrvá minimálne do 19. apríla. O jeho predĺžení o ďalšie tri mesiace rozhodol včera neskoro večer turecký parlament.

Turecko zostáva naďalej v zovretí strachu. Parlament predĺžil výnimočný stav až do apríla
Foto: TASR
Popis: Recep Tayyip Erdogan

Vicepremiér Numan Kurtulmuš počas emotívnej rozpravy v parlamente uviedol, že toto opatrenie si vyžiadala vlna nedávnych teroristických útokov v krajine. K ostatnému útoku došlo počas silvestrovského večierka v Istanbule, kde zahynulo 39 osôb. K činu sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

Výnimočný stav v Turecku po prvý raz predĺžili v októbri. Podľa vtedajšieho uznesenia mal platiť do 19. januára. Počas výnimočného stavu môže v Turecku prezident zavádzať zákony aj bez súhlasu parlamentu.

Predĺženie výnimočného stavu podporila v zákonodarnom zbore vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) a opozičná nacionalistická Strana národného hnutia (MHP). Ostatné opozičné subjekty Republikánska ľudová strana (CHP) a prokurdská HDP boli rezolútne proti opatreniu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Od Kočnera môžete čakať všetko. Stále ho vyšetrujú tí istí, zaznelo. Matovičovci písali úradu vlády list a takto sa to skončilo

12:30 Od Kočnera môžete čakať všetko. Stále ho vyšetrujú tí istí, zaznelo. Matovičovci písali úradu vlády list a takto sa to skončilo

Poslanci Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) pred necelým m…