To Asadovo zabíjanie v Sýrii je také strašné, že sa to nedá opísať slovami, napísal UNICEF

21.2.2018 20:05

Rusko sa opäť stalo terčom kritiky medzinárodného spoločenstva. Tentoraz za údajný masaker, ktorého sa dopúšťajú ruské a sýrske sily vo východnej Ghúte, ktorá je súčasťou širšieho predmestia Damasku.

To Asadovo zabíjanie v Sýrii je také strašné, že sa to nedá opísať slovami, napísal UNICEF
Foto: TASR
Popis: Príslušníci sýrskej civilnej obrany odnášajú zraneného muža po útokoch sýrskych vládnych síl a ich spojencov vo východnej Ghúte

Nezávislí pozorovatelia podľa servera RFE/RL tvrdia, že ruské a sýrske lietadlá za uplynulé dva dni pripravili na predmestí Damasku o život najmenej 250 civilistov, medzi nimi aj takmer šesťdesiat detí. OSN v utorok vyjadrila svoje znepokojenie a útoky odsúdili tiež Spojené štáty a niekoľko európskych krajín aj ľudskoprávnych organizácií. Počas 48-hodinového bombardovania boli údajne zasiahnuté aj nemocnice a školy.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov však všetku kritiku odmieta. „Boj proti terorizmu nemôže byť v tejto chvíli ničím obmedzený,“ argumentoval šéf ruskej diplomacie s tým, že hlavnými vinníkmi sú predstavitelia militantnej skupiny an-Nusrá. „Žiadne slová nedokážu opísať zabíjanie detí, ich matiek, otcov a blízkych,“ vyjadrila sa organizácia UNICEF na Twitteri s jasným odkazom na situáciu vo východnej Ghúte.

 

 

Zdroj: Twitter/UNICEF MENA

„Som hlboko znepokojený eskaláciou násilia a jeho vplyvom na civilné obyvateľstvo. Obyvatelia tejto oblasti žijú v extrémnych podmienkach,“ konštatoval v utorok generálny tajomník OSN Antonio Guterres. Za americkú stranu reagovala hovorkyňa ministerstva zahraničia Heather Nauertová. „Vo východnej Ghúte sa opakujú hrôzy z Aleppa, kde takisto dochádzalo v masívnom meradle k zabíjaniu civilistov a humanitárni pracovníci nemali do oblasti adekvátny prístup. Je nutné okamžite trvajúce násilie ukončiť a umožniť tým, ktorí potrebujú pomoc, urýchlenú evakuáciu.“

Veľvyslanec OSN v Sýrii Staffan de Mistura potom varoval, že vo východnej Ghúte sa schyľuje k rovnakej tragédii, akej čelilo Aleppo. V reakcii na kritiku sýrske ministerstvo zahraničia obvinilo radikálov v Ghúte, že ich cieľom je zaútočiť na hlavné mesto Damask a miestnych obyvateľov používajú ako ľudské štíty. Podľa sýrskej štátnej televízie v utorok naopak povstalci vo východnej Ghúte zabili šesť ľudí a ďalších takmer tridsať zranili.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Diskusia obsahuje 1 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Slováci sú na tom dobre. Nech už vyhrá vo voľbách ktokoľvek, krajina zostane proeurópska, hovorí český ekonóm

0:00 Slováci sú na tom dobre. Nech už vyhrá vo voľbách ktokoľvek, krajina zostane proeurópska, hovorí český ekonóm

REPORTÁŽ „Slováci sú na tom dobre. Nech už tam vyhrá vo voľbách akákoľvek strana, krajina zostane pr…