Studená sprcha pre Macrona. Jeho veľký plán nezožal úspech

    0
    Emmanuel Macron (Autor: TASR)

    Ako obaja autori kriticky ladeného textu poukazujú, Macron pri svojom prevzatí prezidentského úradu sľuboval, že v rámci svojho plánu bude brať viac do úvahy názory ľudí mimo politiky. Podľa Chwaliszovej a Van Reybroucka jeho plán zlyhal na celej čiare. „Aj očakávania nás dvoch boli vysoké. Keď sme sa však s jeho návrhmi mohli teraz zoznámiť, sme hlboko sklamaní. Macronom ponúkaný model je zastaraný, elitársky a vôbec nekorešponduje so súčasným vývojom politiky,“ podotýkajú.

    „Macronov návrh spočíva v zasielaní on-line dotazníka, v rámci ktorého by mali ľudia odpovedať na také banálne a neurčité otázky ako: Čo pre vás znamenajú európske hodnoty? Dotazník je navyše rýdzo dobrovoľný, takže sa na prieskume zúčastnia len vzdelaní mestskí intelektuáli mužského pohlavia. Netreba dodávať, že ich názory rozhodne nebudú reprezentovať širokú verejnosť. Kde potom zaznie hlas 53-ročnej Rumunky z vidieka?“

    Obaja politológovia sa tak pozastavujú nad celým navrhovaným procesom, keď názory ľudí bude posudzovať „výbor múdrych Európanov“. Považujú to za elitárske a neveria, že by takto pretlmočené názory a postoje obyčajných ľudí zodpovedali realite. „Ďalším problémom je fakt, že jediným výsledkom bude predlhý zoznam nerealistických požiadaviek. Elitári ich tak budú ignorovať a len si urobia čiarku, aby mohli tvrdiť, že všetko predsa s ľuďmi konzultovali.“

    Macronov plán „reformy demokratických procesov“ podľa autorov textu neumožní skutočnú diskusiu na celoeurópskej úrovni. „Diskusia sa uskutoční len v rámci malej a nesúrodej skupiny ľudí v jednom štáte. Spomenuté chyby tak len prispejú k ďalšej dezilúzii, čo môže byť pre budúcnosť Európskej únie značne škodlivé,“ tvrdí Chwaliszová s Van Reybrouckom a navrhujú svoju vlastnú verziu, ktorá by mala zapojiť viac Európanov do rozhodovacích procesov.

    „Napríklad by mohli náhodne vybrať sto osôb v každom z 27 členských štátov EÚ. Išlo by o reprezentatívnu vzorku. Vybraní ľudia by sa mohli niekoľkokrát stretnúť a spoločne hovoriť o pohľade na budúci vývoj EÚ. V ďalšej fáze by sa potom z 2 700 účastníkov vybralo náhodne 10 z každej krajiny. Pri ďalšom stretnutí by sa potom táto skupinka zhodla na kľúčových 25 bodoch, ktoré by predstavovali priority v rámci reformy EÚ,“ pokračujú.

    „Schválené body by potom boli súčasťou referenda v každom z členských štátov. Referendum by sa uskutočnilo spoločne s voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019. Pred referendom by každý občan dostal brožúru, z ktorej by sa dozvedel argumenty za aj proti ku každému bodu, čo je bežnou praxou vo Švajčiarsku,“ navrhujú obaja autori s tým, že návrhy Macrona len zvýšia nedôveru ľudí k EÚ. „Kto ich potom bude môcť obviňovať z toho, že radšej dali svoj hlas populistickým stranám?“

    - Reklama -