SaS chce posilniť obce pri rozhodovaní o reklamných stavbách

5.9.2016 6:00

Posilniť samosprávne kompetencie obcí a miest a stanoviť jednoduchšie pravidlá pre usmerňovanie vzhľadu exteriérov v jednotlivých lokalitách zo strany obcí. To je základný cieľ návrhu novely stavebného zákona, ktorý na septembrové rokovanie Národnej rady SR predložili poslanci opozičnej SaS.

SaS chce posilniť obce pri rozhodovaní o reklamných stavbách
Foto: Reprofoto/Facebook: Jana Cigániková
Popis: Bežecký tím SaS na štafetovom behu Od Tatier k Dunaju

Právna norma má umožniť obciam prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení (VZN) regulovať umiestňovanie reklamných stavieb, najmä vymedziť v zastavanom území obce tie časti, v ktorých bude umiestňovanie reklamných stavieb zakázané.

Liberáli pripomínajú, že stavebný zákon upravuje už aj v súčasnosti podmienky reklamných stavieb, táto úprava sa však podľa nich v poslednom období javí ako nedostatočná. "Najmä vo väčších mestách sa naplno prejavuje bezmocnosť samospráv v ich snahe stanoviť pre tento živelný jav určité základné mantinely," tvrdia opoziční poslanci.

Novela preto dáva obciam kompetenciu regulovať prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení umiestňovanie reklamných stavieb a takisto definuje povinnosť stavebného úradu toto všeobecne záväzné nariadenie dodržiavať pri jeho rozhodovacej činnosti. Ak sa reklamná stavba postaví v rozpore s miestnym VZN, stavebný úrad bude mať povinnosť nariadiť vlastníkovi jej odstránenie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Blahu odvolať a dať mu odbornú pomoc, navrhla Nicholsonová potom, ako smerák spochybnil slobodu po ´89. Ako posledná nacistka, jednoduchá deva robí hanbu Slovensku, zaznelo späť

18:00 Blahu odvolať a dať mu odbornú pomoc, navrhla Nicholsonová potom, ako smerák spochybnil slobodu po ´89. Ako posledná nacistka, jednoduchá deva robí hanbu Slovensku, zaznelo späť

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) navrhla vo facebookovom statuse premiérovi…